Vše

26. srpna 2006 v 17:36 | pansyy

Sáčky se solí

Teplý sáček se solí přiložený na ucho zmírňuje bolesti v uších a způsobuje, že bolestivé otoky ustávají. Naplňte malý bavlněný pytlík solí a nahřejte jej v troubě. Několikrát denně si jej přidržujte na uchu pokud možno horký. K léčbě otoků se sůl nejprve opraží na pánvi a pak se naplní do sáčků. Ty se pak teplé přiloží na bolestivé místo.

Slaný peeling

Peeling pomocí soli se postará o hladkou a jemnou pleť. Po osprchování si ještě vlhkou kůži lehce třeme hrubou mořskou solí. Tvář vynecháme. Poté se osprchujeme vlažnou vodou. Šupinatá kůže se ještě lépe uvolní, když smícháme sůl s olivovým olejem v poměru 2:1 a třeme si tělo touto směsí.

Slaná koupel chodidel

Teplá koupel chodidel podporuje prokrvení pokožky. Tento efekt se ještě zesiluje přidání soli ( g soli rozpustíme v litru vody). Teplota vody by neměla překročit 37°C.
Zkuste následující variantu koupele chodidel ve slané vodě, když cítíte, že jste nachlazení: Dejte do vany s teplou vodou hrst soli. Voda by měla sahat jen ke kotníkům. Za 10 minut nohy lehce osušte a do chodidel vtírejte cibuli, kterou jste předtím rozpůlili. Natáhněte si vlněné ponožky a pak do postele.
Studená koupel chodidel pomáhá, když máme unavené a oteklé nohy. Když se po ní začneme pohybovat, působí osvěžujícím způsobem. Jdeme-li potom hned do postele, má uklidňující účinky.

Kyselý med

Směs z následujících složek: 30 g mořské soli, 100 ml octa, 200 ml vody a 300 g medu. Pomáhá jako kloktadlo při bolestech v krku. Kyselý med se nechá vzkypět a pak se naplní do sklenic, v nichž se směs nechá pomalu vychladnout.

Slaný olivový olej

Starý domácí recept na mírné popáleniny. Olivový olej a sůl se smíchají v poměru 3:1 a natřou se na bolavé místo. Pozor: Používáme jen u mírných popálenin, ale nikdy na otevřené rány! Tento prostředek zabraňuje vzniku skvrn z popálení.

Nápoj ze slané vody

Vhodný prostředek k vyvolání zvracení, když jsme snědli něco špatného. Žaludek se bouří asi od tříprocentní koncentraci soli ve vodě.

Slaný ocet

Starý domácí prostředek proti bradavicím. Smíchejte polévkovou lžíci soli s polévkovou lžící octa. Touto směsí několikrát denně poklepávejte bradavice.
Slaný ocet doporučoval Dioskurides na teplé obklady v případě vředů, pokousání od zvířat a bodnutí hmyzem.

Žvýkání soli

Tento recept pochází z čínské lidové medicíny. Každé ráno převalujte mezi zuby hrubozrnou sůl (asi jednu čajovou lžičku) smíchanou s malým množstvím vody, a to tak dlouho, až už neucítíte mezi zubama žádná zrníčka. Pomáhá to proti krvácení z dásní a paradentóze. Zubní sůl se dnes dá koupit v každé lékárně.

Slané obklady

Slané obklady doporučuje řecký lékař Dioskurides na špatně se hojící rány, vředy a otoky. Čistý bavlněný nebo lněný hadřík se ponoří do teplé slané vody, dobře se vyždímá a přiloží na postižené místo.

Mořská voda s medem

Mořskou vodu s medem doporučoval řecký lékař Dioskurides jako projímadlo. Smíchal dva díly převařené mořské vody s jedním dílem medu, naplnil jimi nádobu a směs nechal stát na slunci. Tehdy byla mořská voda ještě čistější. Dnes se doporučuje - místo pravé mořské vody - tříprocentní solný roztok smíchaný s medem v poměru 2:1.

Jin a Jang

24. března 2006 13:19 | Čínská medicína
Princip jin a jang je základem všech aspektů čínské filozofie a medicíny. Představuje chápání světa, které se od západní filozofie liší, přesto umožňuje hluboké pochopení člověka a jeho životního prosředí i jejich vzájemných vztahů. Kvality jin a jang jsou základem všeho bytí. Symbolizují dualitu, jak je přítomna v našem každodenním životě. Čínská medicína je proto účinná, protože představuje na základě totoho myšlenkového bohatství celostní přístup s celostním pohledem na člověka a kosmos, a proto je mnohostranně použitelná.
Jin a jang by měly být v rovnováze. Jestliže jeden nebo druhý aspekt na ůkor potřebné bipolarity převáží, je harmonie narušena. Na Západě se zdůrazňují především " mužské" jangové vlastnosti, schopnost prosadit se a výkonnost. Bez " ženského" jinového vyrovnání citlivostí a zakořeněním se stáváme agresivní, ziskuchtivý a prchliví ( pojmy " ženský" a " mužský" ovšem v žádném případě neznamenají nějaké morální hodnocení ) Čínské přísloví praví: jang bez jin je jako kůň bez uzdy, jin bez jangu ja studené a chudé. Protože jsou na sobě neoddělitelně závislé, jsou i stejně hodnotné, jak působivě ukazuje jejich symbol. To znamená, že se musejí nutně projevit i chorobné symptomy.Známý symbol, který je zde vyobrazen, ukazuje neoddělitelnost a vzájemnou závislost jin a jang: v žádné životní situaci se nesetkáme jen s jedním z těchto principů. Všechny věci ve vesmíru jsou spolu propojeny a mění se v neustálé vzájemné hře obou těchto pólů.
PARALELY K JIN A JANG
Jin: tělesné, látka, struktura, sestup, dole, studené, ženské, pasivní, stahování, vnitřní, země, voda.
Jang: netělesné, energie, funkce, vzestup, nahoře, horké, mužské, aktivní, rozšiřování, vnější, nebe, oheň.

Cviční- Čištění

24. března 2006 13:18 | Čínská medicína
ČIŠTĚNÍ
Rozpouštění pěti elementů
· Odstraňte negativní energii - pečujte o "dobrotu"
Rozpouštění Pěti elementů patří k "vnitřní alchymii" a je to ten aspekt čchi-kungu, který se zabývá "vnitřní proměnou". Toto cvičení odstraňuje negativní energii pěti hlavních emocí strachu, úzkosti, hněvu, žalu a starosti z pěti orgánů a čistí je, je to základ péče o pět organických ctností, které všechny dohromady tvoří "dobro".
· Posaďte se pohodlně a uvolněně, zavřete oči a uklidněte svého ducha. Soustřeďte se na pupek, nakreslete si pa-kua a soustřeďte v něm energii. Nyní tam můžete pět elementů očistit a rozpustit, projděte orgány podle návodu.
Soustřeďte opět svou pozornost na orgán. Vyvolejte si příslušnou ctnost a naplňte jí orgány v tomto pořadí šen (tvoření orgánů): "dobrota (ledviny), mírnost (játra), čest a úcta (srdce), spravedlnost (slezina) a slušnost (plíce). To je základ pro vyšší cvičení.
1. ZBAVTE LEDVINY ÚZKOSTI
o Soustřeďte se na ledviny.
o Negativními emocemi tu jsou strach, zaujatost, paranoia.
o Uvědomte si kvalitu čchi ledvin, vytáhněte ji a uvolněte z nich jako chladnou, tmavou energii strachu. Energii strachu přeneste z ledvin do pa-kua na svém pupku a nechte ji tam
1. OSVOBOĎTE SRDCE OD STRACHU
· Zaměřte svou pozornost na srdce (a osrdečník - perikard).
· Negativní emoce jsou strach, spěch, netrpělivost.
· S pomocí svého ducha vytáhněte ze srdce horkou, rudou energii strachu, umístěte ji do pa-kua u svého pupku a nechte ji tam.
1. ROZPUŠTĚNÍ ÚZKOSTI V PA-KUA
· Aktivujte nyní pa-kua jako vír energie. Měli byste cítit, jak se úzkosti mísí a štěpí na své pročištěné součásti, stejně jako se jed může rozštěpit na neškodné molekuly. Sledujte, jakým způsobem ucítíte svou očištěnou energii.
1. OSVOBOZENÍ JATER OD HNĚVU
· Soustřeďte se na játra.
· Negativní emoce jsou hněv, frustrace a zášť.
· Měli byste ucítit, jak z jater odchází a uvolňuje se teplá a zelená energie hněvu. Přeneste ji z jater do pa-kua u svého pupku a nechte ji tam.
1. OSVOBOZENÍ PLIC OD ŽALU
· Soustřeďte se na plíce.
· Negativní tu je žal, smutek a pocity ztráty.
· Prociťte, jak ke z plic vytahována chladná bílá energie žalu a jak se uvolňuje. Odstraňte ji z plic do pa-kua na pupku a nechte ji tam.
1. ROZPUŠTĚNÍ HNĚVU A ŽALU V PA-KUA
· Aktivujte nyní pa-kua jako vír energie. Měli byste cítit, jak se hněv a žal vzájemně mísí a štěpí na své pročištěné součásti a zbavují všeho negativního.
1. OSVOBOZENÍ SLEZINY OD STAROSTÍ
· Soustřeďte se na slezinu.
· Negativní tu jsou starost, nadměrný soucit a nemírná útrpnost.
· Měli byste ucítit, jak mírná žlutá energie starostí
· odchází ze sleziny a uvolňuje se. Přeneste ji ze sleziny do pa-kua na pupku a nechte ji tam.
1. ROZPUŠTĚNÍ STAROSTI V PA-KUA
· Aktivujte nyní pa-kua jako vír energie. Měli byste cítit, jak se starost rozkládá na své očištěné součásti, které jsou neškodné. Sledujte při tom své pocity.
1. HARMONIZACE ENERGIE
· Vraťte se zpět do svého srdce a vyneste z něj kapku radosti a lásky do pa-kua, abyste očištěnou energii harmonizovali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama