Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů 3/3

19. srpna 2006 v 17:25 | pansyy |  Star Wars
Temná strana, světlá strana
Pomsta Sithů znamená pro hlavní představitele novou motivaci a nová poznání.

Cesta Anakina Skywalkera do temné strany síly dodává filmu temnější, tragičtější náladu než je tomu u jiných filmů ságy Hvězdné války. Pro herce, kteří představují ty postavy, to znamenalo příležitost předvést novou úroveň sofistikovaného a odlišného herectví.
"Důvody Anakinovy volby vycházejí z reality, kterou všichni prožíváme a chápeme ji," říká Hayden Christensen, který hraje muže proměňujícího se ve Vadera. " Musím s Anakinem prozkoumat skutečně obtížné teritorium a to je pro mě jako pro herce vzrušující."

Scénárista - režisér George Lucas říká, že Christensen dodává roli emocionální náboj. "Jeho vlastnosti Darth Vadera vycházejí z jeho osoby. Hayden má určitě temnou stránku a to je jeden z důvodů, proč jsem ho obsadil. Je pohledný a okouzlující, což je důležité protože, kdyby byl Anakin vždycky jenom Darth Vader, koho na světě by zajímal? Je to obtížná transformace a Hayden ji provádí skvěle." Christensen, dlouhodobý fanoušek Hvězdných válek, se neproměnil pouze duševně, ale do konce natáčení v Sydney, se dokonale proměnil i fyzicky.
"Na to až si obléknu nový kostým Vadera, jsem se těšil od chvíle, kdy jsem byl do této role obsazen," říká a dodává, že musel pro tuto roli přibrat 10 kilo svaloviny. Tento kostým, říká Christensen, byl také vybaven zvláštním přístrojem, který upravuje nezapomenutelný zvuk Vaderova mechanického dýchání. Tento kostým a můj herecký výkon v roli Vadera by bez toho nebyl kompletní." Když se Christensen poprvé objevil na place v kostýmu Darthe Vadera, vzpomíná Rick McCallum, přišlo se na něj podívat celé Studio Fox. Všichni slyšeli o jeho vzezření, a zdálo se, že všichni se chtěli stát svědky tohoto okamžiku. "Stovky lidí se sešly toho dne na place, aby se podívaly na Haydena. Byl to okamžik, na který jsme čekali, a byl to nejvýznamnější a nejpoetičtější den celého natáčení." Ten zážitek byl pro Christensena trochu jiný. "Jak jsem se těšil na to, až obléknu tento kostým, tak jsem měl co dělat, abych se udržel na nohou, abych nepřepadl a nezničil kostým," zasměje se. "Jakmile byly spuštěny kamery a George vykřikl "akce," bylo to neuvěřitelné. Když jste uvnitř kostýmu, cítíte se mocný a ďábelský. I dnes, téměř po dvou letech na něj nemůžu zapomenout - a neumím řádně vyjádřit, jaký to byl pocit."

Anakinův pád do temnoty nastane navzdory zoufalému úsilí jeho učitele Jedi a jeho nejlepšího přítele, Obi-Wna Kenobiho, který se snaží zabránit nevyhnutelnému. "V tomto filmu," vysvětluje scénárista-režisér George Lucas," je Obi-Wan zrazen velmi hluboce na několika úrovních. Jeho reakce jsou zachyceny v Epizodách IV, V a VI." Podle Ewana McGregora, který hraje roli Obi - Wana po třetí, byl film Pomsta Sithů nejuspokojivější z hlediska jeho role. "Obi-Wan měl v tomto filmu mnohem více akce," říká, " a George napsal příběh, který vede mou postavu tam, kam jsem vždycky doufal, že půjde. Obi-Wan opravdu miluje Anakina, a prožije hluboké zklamání a smutek, když vidí, že Anakin sklouzl do temnoty. Byla to velmi zajímavá role."
Fantazie pomsty
ILM vizuální efekty tvoří čarodějové v bezprecedentním počtu zlváštních efektů pro film Pomsta Sithů.
Více než v předchozích epizodách ságy Hvězdné války, Pomsta Sithů, jsou zobrazeny světy a prostředí, pro které nebyly nalezeny vhodné exteriéry na zeměkouli. K vytvoření mimořádných zážitků z jiných světů, scénárista - režisér George Lucas a producent Rick McCallum se znovu obrátili k čarodějům v Industrial Light & Magic, ve společnosti, která byla založena k vytvoření efektů pro film Nová naděje. Pomsta Sithů obsahuje více než 2200 vizuálních efektů. Existuje několik záběrů s 50 nebo 60 různými prvky. Většinou si lidé neuvědomí, že se jedná o efekty," říká producent McCallum. Mnohé z těchto "neviditelných" efektů byly klíčové pro vytvoření osmi planet, které se objevují ve filmu - ve většině filmů Hvězdných válek. Lucas povolal dva supervizory zvláštních efektů, Johna Knolla a Rogera Guyetta, aby se podělili o tento mimořádný úkol, každý přebíral zvláštní zodpovědnosti za určitou akční sekvenci a typ efektu, který probíhá během filmu. Rob Coleman se vrátil jako režisér - animátor, zopakoval si tak svou roli - za kterou byl nominován na Oscara za film Skrytá hrozba a Klony útočí.
O hudbě:
Nositel Oscara John Williams se vrací, aby natočil poslední soundtrack Hvězdných válek.
George Lucas často říkal, že zvuk představuje pro filmové návštěvníky nejméně 50 procent filmového zážitku. Nesmírným přispěním ke zvukové podobě Hvězdných válek:Epizoda III Spomsta Sithů byla filmová hudba Johna Williamse, jehož spolupráce s Lucasem přetrvává celou ságu, zvyšuje akci, prohlubuje emoce a filmoví diváci po celém světě odcházejí z kina pobrukujíce a pískajíce si Williamsovy nezapomenutelné melodie. "Jsem šťasten, že jsem dokončil celý cyklus filmů o Hvězdných válkách, říká Williams. "Pracujeme s Georgem na těchto filmech 28 let. Je to jedno z nejtrvalejších partnerství v kinematografické historii." Londýnský symfonický orchestr účinkoval ve všech šesti filmech. "Neplánovali jsme to," říká. "Je to jako dobré manželství. Ohlédnete se po všech těch letech a řeknete: "páni, dokázali jsme to, přes všechny problémy." Lucas souhlasí. "John je úžasný spolupracovník. Ty filmy by nebyly bez jeho hudby takové."I po všech těch letech, Williams říká , že skládat filmovou hudbu k Hvězdným válkám byla mimořádná výzva. "Tyto filmy vyžadují víc hudby než kterýkoli film, který znám," říká Williams. "Hudba začíná od úvodního záběru a pokračuje po téměř celou dobu promítání. Williams poznamenává, že si mimořádně užíval filmovou hudbu k filmu Pomsta Sithů. George vykonal mimořádnou práci propojením mezi oběma trilogiemi, a já jsem chtěl provést totéž v oblasti hudby. Epizoda III má více hudebních odkazů k první trilogii, než předchozí dva filmy."
O tvůrci:
George Lucas:
Poprvé na sebe upozornil svými filmařskými schopnostmi jako student na universitě v Jižní Kalifornii, když jeho krátký film Electronic Labyrinth THX 1138 4EB získal hlavní cenu na National Student filmovém festivalu. V roce 1971, použil produkční studio American Zoetrope v San Franciscu a svého dávného přítele Francise Forda Coppolu jako výkonného producenta, Lucas přeměnil krátký film na svůj první celovečerní film. Pak následoval nízkorozpočtový film Americké nápisy na zdech (1973), který se stal nejúspěšnějším filmem své doby. Ale Lucasovým třetím filmem v roce 1977 Hvězdné války se všechno změnilo. Ošidně jednoduchá morální pohádka o dobru proti zlu, vyprávěla o fantastické krajině exotických planet a o bizarních bytostech. Hvězdné války se staly fenoménem. Lucas, který v té době odmítal přijmout omezení filmové tvorby, vytvořil svou vlastní společnost vizuálních efektů, Industrial Light & Magic, aby vytvořil svou představu skutečností. Lucas je vypravěč a výkonný producent série kasovních trháků na počátku osmdesátých let, počínaje pokračováním ságy Hvězdných válek, Impérium vrací úder v roce 1980 a Návrat Jediho v roce 1983.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama