Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů 2/3

19. srpna 2006 v 17:23 | pansyy |  Star Wars
Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů
Kruh se uzavřel
Produkce Star Wars: Epizody III Pomsty Sithů probíhala postupně po celém světě.
Je prakticky vyloučeno určit přesně, kdy začala produkce Hvězdných válek: Epizody III _ Pomsty Sithů. Z mnoha hledisek se jedná o film, který byl připravován téměř 30 let, protože George Lucas poprvé načrtnul své náměty na ságu rodiny Skywalkerů, příběh, který se odehrával za bouřlivé války zuřící ve vzdálené galaxii. Hlavní natáčení začalo ve Fox Studiích v Austrálii v Sydney, New South Wales v 8:07 ráno, 30. června 2003, kdy se scénárista - režisér Lucas, producent Rick McCallum a dva herci Epizody III - Hayden Christensen a Ewan McGregor - sešli s R2-D2 a se štábem (více než 100 lidí) k prvnímu natáčecímu dni. "Epizoda III probíhala pozoruhodně hladce a její produkce byla skutečná radost," říká McCallum. "Původní natáčení trvalo 55 dní, což je standard pro natáčení Hvězdných válek, a mnohem kratší než délka natáčení většiny velkofilmů. To je díky Georgeovi a díky profesionalitě našich herců a členů filmového štábu. Meli jsme velké štěstí, protože všechno šlo jako na drátku."
Kromě studií v Austrálii a ve Spojeném království, byl film natáčen v Číně, v Thajsku, ve Švýcarsku a v Tunisku - čímž bylo dosaženo vytvoření nových planet, které v Pomstě Sithů uvidíme. Filmový štáb se také vydal v roce 2002 do Itálie, aby splnil napínavý ale nebezpečný úkol: natočit efektní výbuch sicilské sopky Etny. Natáčení bylo pouhým začátkem procesu převedení Pomsty Sithů na plátno. Lucasův jedinečný styl spočívá v použití scénáře jen jako plánů na natočení filmu, který si představuje. Vysvětluje, "scénář, podle kterého začneme točit se velmi liší od filmu, který diváci uvidí. Když se dívám na scénu, která se odehrává na plátně, dostanu často nové nápady jak vyprávět tento příběh, a jsem schopen to dát dohromady v průběhu střihání a přetáčení. Tak mě opravdu baví natáčet film," říká. "Začnu "obvyklým" střihem a postprodukcí a dotáhnu to do extrému." Pomocný střihač Ben Burtt a také filmový zvukař, říká, že Lucasův neortodoxní produkční styl filmům prospívá. Filmy Hvězdné války neodmítají současné stylistické techniky," říká Burtt. Vypadají víc jako filmy z třicátých a čtyřicátých let minulého století Paradoxně, proces, kterým jsme dosáhli klasický způsob vyprávění je netradiční. George rozláme filmy na kousky a pak je skládá dohromady , neboť se začíná dívat na to co nashromáždil. Je to skoro jako dávat dohromady animovaný film, protože ten proces je tak proměnlivý."

Postprodukce probíhala koncem léta v Shepperton Studios v Anglii - 11 dní. (Dříve téhož roku probíhalo natáčení Wookiů v akci, v Sydney.) Produkce se v lednu 2005 přesunula do Elstree Studií v Borehamwoodu, v Anglii. Hayden Christensen vystupoval v posledního záběru filmu: zběsilém úprku po lávce. Když Lucas tiše prohlásil filmovému štábu, "Stop - balíme to", natočily kamery poslední záběr Hvězdných válek. Náhodně se tak stalo v Ateliéru 8 v Elstree, na stejném místě, kde Lucas v roce 1976 natáčení filmu Nová naděje začínal. "Kruh se uzavřel," říká McCallum. "George z toho měl opravdu radost."
Řemeslná dovednost Pomsty
Tým talentovaných umělců. Vytvoření vzhledu Star Wars: Epizoda III
Jestli je George Lucas otcem Hvězdných válek, jak umělecké oddělení je jejich chůvou, jejich živitelem, pomáhá rozvíjet Lucasovy nápady. Umělecký koncept je součástí vývoje filmu Hvězdné války.od začátku sedmdesátých let, kdy ilustrace proslulého Ralpha McQuarrieho pomohly vysvětlit Lucasovu představu vedoucím pracovníkům společnosti Twentieth Century Fox a získat pro tento film "zelenou." Filmu Pomsta Sithů dalo Umělecké oddělení základní vizuální rámec pro produkčního výtvarníka Gavina Bocqueta, kostýmní návrhářku Trishu Biggar a pro celý tým umělců zvláštních efektů ve společnosti Industrial Light & Magic. Hlavními výtvarnými supervizory byli Ryan Church a Erik Tiemens. Práce na filmu Pomsta Sithů začala v době, kdy byla dokončována výprava filmu Klony útočí.

"Začátek je moje nejmilejší část celého procesu," říká producent Rick McCallum. Od chvíle, kdy jsme začali, kdy George psal ještě scénář, cokoli, co výtvarné oddělení nakreslí nebo vymyslí, se může ve filmu objevit. George je přístupný ke všemu. Nic není vytesáno do kamene." Skupina 12 talentovaných umělců vytvořila produkci zobrazením všeho od Anakinova a Obi-Wanova souboje světelnými meči, přes planetu Utapau, k Anakinovým účesům. Mnoho z jejich pojetí má jistou souvislost s filmem Nová naděje, který byl navržen téměř před třiceti léty. Umělci strávili skoro rok prací na návrzích dopravních prostředků, scén, nábytku, uniforem - na všem co diváci uvidí. Velkou motivací bylo navrhnout novou postavu filmu Pomsta Sithů, postavu zlého generála Grievouse. Ještě předtím než se Lucas přesně rozhodl jaký Grievous bude, požádal výtvarníky o nápady. Jeho jediný pokyn: udělejte Grievouse jako kombinaci mimozemšťana a droida a udělejte to tak, aby vypadal strašidelně. "Při práci můžete provádět změny, udělat si to po svém a rozvíjet vlastní nápady, " říká výtvarník Warren Fu, který je stoupencem myšlenky žijícího vetřelce uvnitř droidova těla. "Je to tak trochu ozvěna toho v koho se Anakin promění, říká Lucas, vysvětluje proč se přiklonil k této myšlence. Výtvarné oddělení mělo také největší vliv na výtvory produkčního architekta Gavina Bocqueta a kostýmní návrhářku Trishu Biggar, kteří oba pracovali na I. a II. Epizodě. Každý měl jiný úkol. Přesto jejich podstata vycházela ze stejné základní potřeby - využít Epizodu III jako vizuální propojení mezi bohatou, romantickou opulentní Skrytou hrozbou a Klony útočí, a drsnější i když klasické pojetí původní trilogie Hvězdných válek.
Souboj Jediů
Dosáhnout filmového zpracování vrcholného souboje v bitvě světelných mečů na plátně bylo dobrodružstvím samo o sobě.
Za 100 let kinematografické historie, se odehrálo bezpočet epických bitev mezi hrdiny a padouchy. Ale žádná z nich nebyla tak netrpělivě očekávána ani nebude tak do podrobna rozebírána filmovými diváky jako závěrečné utkání mezi Anakinem Skywalkerem a Obi-Wanem Kenobim, které tvoří vyvrcholení Hvězdných válek: Epizoda III Pomsta Sithů. " Není to poprvé co se utkají hrdinové se světelnými meči a předvedou šermířské umění mezi dvěma postavami, ale očekává se, že bude nejnapínavější" říká koordinátor kaskadérů a mistr meče Nick Gillard, který také pracoval na kaskadérských kouscích filmů Skrytá hrozba a Klony útočí. "Zašli jsme jak nejdále to šlo v oblasti bojového stylu Jediů," říká. "Vsadili jsme v tomto filmu na všechno." Návrh scény a choreografické zpracování této sekvence - stejně tak jako mnoha jiných akčních scén filmu - říká Gillard - napřed diskutoval se scénáristou - režisérem Georgem Lucasem.

Bojová dokonalost postavy byla hodnocena stupni od 1 do 10.
"Obi - Wan je na stupni 8, což je místo, kde Anakin začíná. Ale Anakin postoupí na stupeň 9 a rozdíl mezi 8 a 9 je obrovský. Jedi se může dostat na úroveň 9, ale to je rozdíl mezi světlem a tmou. Souboj vám vlastně poskytne představu o těchto postavách, protože Anakin se naučil bojovat, je mimořádně talentovaný - ale není dospělý po stránce duševní.
"Znal jsem to z příběhu a to mi velmi pomáhalo v choreografii této sekvence" říká Gillard. Hayden Christensen, který hraje Anakina a Ewan McGregor, představitel Obi-Wana Kenobiho, měli před sebou velký úkol. Dorazili do Sydney a začali zkoušet a trénovat. Christensen měl velmi tvrdý přípravný plán. "Hayden pracoval tvrdě," říká Gillard. "Šest hodin denně trénoval s mečem s námi, pak pak ještě dvě hodiny trénoval zvlášť. Musel jíst asi šestkrát denně!" Vrcholná bitva mezi Obi-Wanem a Anakinem je pouze jednou z mnoha kaskadérských sekvencí, na kterých Gillard pracoval. Ani si jich nevšimnete tak, jakobyste si všimli v jiných filmech, protože je tam spousta jiné akce. Myslím, že jsem věnoval stejné množství času kaskadérským kouskům, jako šermu. Bylo to velmi náročné a namáhavé."
Lucas říká, že Gillardova práce je nedílnou součástí úspěchu filmu Pomsta Sithů." Vytvoření akční scény je velmi těžká práce," říká. "Nick pracoval s Haydenem a s Ewanem a udělal z nich úžasné šermíře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama