Rychle a zběsile: Tokijská jízda 1/2

23. srpna 2006 v 19:25 | pansyy |  Rychle a zběsile: Tokijská jízda
Rychle a zběsile: Tokijská jízda
V rychlosti je krása.
Záliba v rychlých autech a ještě rychlejší jízdě přivedla Shauna na práh vězení. Aby se base vyhnul, stěhuje se dočasně ze Států ke strýci do Tokia. Jenže i tady existuje subkultura vyznavačů zběsilých jízd po japonské megapoli. Řada z nich je navíc napojena na Jakuzu, takže v závodech, která tu Shauna čekají, půjde opravdu o život
Popis filmu:
Sean Boswell je outsider, který se snaží najít svou identitu v prostředí pouličních závodů. Přestože mu závodění umožňuje alespoň na chvíli uniknout z neštastného rodinného života a povrchního světa okolo, zároveň mu způsobuje velké problémy u místní policie. Když mu po jednom obzvláště nepříjemném incidentu začne hrozit vězení, je Sean poslán do Tokia za svým nevlídným otcem. V kultuře protkané celou řadou odlišných zvyklostí se však cítí ještě odstrkovanější než dříve. Jeho chvíle přichází v okamžiku, kdy mu kamarád z Ameriky Twinkie představí místní undergroundovou komunitu, která se zabývá driftingovým závoděním. Jednoduchý styl akceleračních závodů, na který byl Sean zvyklý, střídá téměř umělecká závodní forma, jejímž základem je citlivé vyvážení rychlosti a elegantního klouzání v ostrých zatáčkách horských serpentin. Při svém prvním driftingovém závodu se Sean rozhodne změřit síly s jedním ze soupeřů - neví však, že jeho vyhlédnutým sokem je obávaný D.K., místní šampion s úzkými vazbami na nechvalně proslulou Yakuzu. Prohra jej vyjde draho a Sean si svůj dluh musí odpracovat. Další Američan Han, který má na splacení dluhu dohlédnout, jej však brzy přivítá do rodiny místních odpadlíků a pomůže mu osvojit si principy driftingu.
Když se pak Sean zamiluje do přítelkyně D.K. Neely, uvede do pohybu sérii zběsilých událostí, které vyvrcholí ultimátním závodem - soubojem na život a na smrt pro dvě auta.
O filmu:
Když začali filmaři, kteří stojí za třetím pokračování filmové série Rychle a zběsile s podtitulem Tokijská jízda, zvažovat další návrat do světa rychlých kol, věděli, že se nesmí vzdálit od unikátního konceptu, který se osvědčil v obou předcházejících dílech: jejich hrdiny byli nepochopení lidé na okraji společnosti, kteří byli vtaženi do světa zběsilých závodů, což byla určitá metafora ke ztrátě kontroly nad životem v šíleném světě.

"Nechtěli jsme natáčet třetí díl, dokud jsme nevěděli, kam by měl směřovat příběh," říká producent Neal H. Moritz. "Jednoho dne se objevila myšlenka umístit děj do Tokia a celý tým začal diskutovat o tom, že tohle japonské město je kolébkou nového stylu závodění - driftingu. Pomyslel jsem si, že tohle je něco, co rozhodně musíme použít. A výsledky mluví samy za sebe - nemohl jsem být spokojenější."

"Záběry z těchto závodů, které se nám podařilo získat, ve mně ihned probudily velký zájem. Dostane vás to do transu. Najednou setřesete veškerou opatrnost. Podstatou tohoto řízeného chaosu jsou smyky, které využíváte ke zdolání každé ostré zatáčky. S grácií kloužete okolo zábran na okrajích silnice, které váš nárazník míjí jen o centimetry," pokračuje producent.

Další kapitola této série, proslulé svými strhujícími akčními sekvencemi, vyžadovala mladého a dynamického režiséra, který by s novým hereckým obsazením dokázal opět navodit nervydrásající atmosféru automobilových závodů. Tím se stal Justin Lin. "Pokud jsme měli točit třetí díl Rychle a zběsile, museli jsme si být jisti, že bude působit svěžím dojmem," říká Moritz. "A v momentě, kdy jsem se dodíval na film Better Luck Tomorrow, mi bylo jasné, že Justin je režisér, se kterým chci pracovat. Byl první, koho jsme s touto nabídkou oslovili, a velmi ho to nadchlo. Tenhle film potřeboval pořádnou dávku nadšení a Justin byl v tomhle směru absolutně nejlepší. Je skutečně neúnavný."

"V době, kdy se objevilo první Rychle a zběsile, jsem studoval na filmové škole a ten film jsem viděl ve vyprodaném kině s ostatními diváky, které zcela pohltil. Nejvíce mě přitahovala možnost tuhle energii ovládnout - vytvořit úplně novou kapitolu a dát publiku, které miluje akci a rychlost, ještě něco navíc," říká Lin.

Moritz měl štěstí také při hledání scénáristy - Chris Morgan byl díky své zálibě v rychlých vozech taktéž nadšeným fanouškem této filmové série. I on věděl, že drifting je skvělým prvkem, který by mohl třetí díl vítaným způsobem okořenit. "Drifting není o tom, že zmáčknete pár tlačítek, dupnete na pedály a snažíte se strhnout tachometr. Při driftingu musíte své auto znát lépe než člověk, který ho navrhl. Tihle chlápci jsou opravdoví kouzelníci, kteří dostávají auta až na samotné hranice jejich fyzických schopností a tam je po zbytek jízdy udržují - pohybují se v těsné blízkosti nebezpečné hranice, za níž člověk ztrácí nad vozem kontrolu. Je to ukrutně nebezpečná záležitost. Jakmile jsem drifting poprvé viděl, okamžitě jsem si ho zamiloval." Základem Linova přístupu k projektu byla snaha autentickým způsobem zachytit život moderních teenagerů - vytvořit uvěřitelný svět mladých outsiderů, kteří žijí na hraně. Série Rychle a zběsile v minulosti odstartovala kariéry představitelů titulních rolí včetně Paula Walkera, Tyrese Gibsona a Vina Diesela. Herce Lucase Blacka, který ztvárnil titulní roli v thrilleru z prostředí vysokoškolského fotbalu Friday Night Lights a objevil se v jedné z hlavních rolí válečného dramatu Mariňák, čeká díky jeho mimořádnému hereckému charismatu a přirozenému hereckému projevu pravděpodobně stejný osud.

"Rozhodování bylo velice jednoduché. Je to série Rychle a zběsile - to je záruka strhující akce a rychlých aut," říká 23letý Black, který ztvárnil titulní postavu renegáta Seana Boswella.

Bow Wow, který začal kariéru v showbusinessu jako hudebník, ale později se přiklonil k herecké profesi, se rozhodl odpočinout si od rodinných komedií, ve kterých v poslední době hrál (Rodinka na tripu, Roll Bounce) a vrhnout se do víru akce. V Tokijské jízdě si zahrál postavu Twinkieho. "Twinkie je velice chytrý a dost si to užívá - ať už kšeftuje v Harajuku, baví se s holkama v klubu nebo odpočívá s přáteli. Je to pro něj byznys a on ví, co dělá," říká herec.

Role Seanova úhlavního rivala D.K. - tokijského krále driftu - se zhostil Brian Tee a jeho přítelkyni ztvárnila 21letá australská kráska Nathalie Kelley, pro níž je Tokijská jízda filmovým debutem. "Potřebovali jsme neokoukanou herečku, která by dokázala obstát v i tak silné mužské konkurenci," říká Lin. "A tu jsem našel v Nathalii. Když je na obrazovce, nedokážete z ní spustit oči."

Do vedlejších rolí filmaři obsadili spoustu různorodých herců včetně Sunga Kanga a Jasona Tobina, kteří s Linem spolupracovali již na jeho režijním debutu Better Luck Tomorrow, Leonardo Nama, japonské herečky Keiko Kitagawy, Zachery Ty Bryana a Nikki Griffin.

Pro Kanga byl přechod od nízkorozpočtové nezávislé produkce k velkorozpočtovému letnímu snímku poměrně bizarní. "Nádherná auta, nádherné ženy, nádherná místa natáčení… děkuju Justinovi každý den," říká s úsměvem. "Přešli jsme od nezávislého filmu k velkému projektu hollywoodského studia. Je to obrovský rozdíl, a pokud se o tu radost můžete podělit i s přáteli, je to moc fajn."

Mladé obsazení drží zdravým způsobem při zemi Sonny Chiba - známá osobnost světa bojových umění ze 70. let - v roli hrůzu nahánějícího Kamaty, který je vlivným mafiánským bossem a shodou okolností také strýcem D.K.

"Jednou z nejlepších věcí na tomto projektu pro mě byla možnost spolupráce s legendárním Sonnym Chibou," říká Lin. "Když jsme tenhle film připravovali, bylo pro nás důležité obsadit roli Kamaty někým, kdo má kultovní status a dokáže na plátně působit výrazným dojmem."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama