Mumie se vrací 1/2

20. srpna 2006 v 16:46 | pansyy |  The Mummy Returns
Mumie se vrací
...a s ní se vrací i Brendan Fraser a režisér Stephen Sommers. Egyptské prokletí tentokrát pronásleduje hlavního hrdinu až do ulic Londýna.
Píše se rok 1935 a manželé Rick a Evelyn O´Connellyovi se vydali znovu do Egypta. Provází je tentokrát i jejich osmiletý syn Alex, který, jak konstatoval jeden z rodičů, je chytřejší než maminka a statečnější než otec. Podnětem k výpravě se stal Evelynin podivný sen, který se jí zdál právě v noci, kdy podle starého kalendáře začal rok škorpiona.
Výprava je mimořádně úspěšná, protože nadšená egyptoložka se v podzemních prostorách někdejšího chrámu pohybuje s jistotou, jakoby tu nebyla poprvé. A tak se jim téměř bez problémů podaří nalézt vzácný zlatý náramek boha Anubia, jemuž před více než 3000 lety př.K. zaprodal svoji duši, výměnou za záchranu života, král Škorpion, vůdce válečníků, kteří padli v boji s Anubiovým vojskem do posledního muže. Svůj vzácný nález dopravili do svého honosného domu v Londýně, ale záhy jsou zde přepadeni nevítanými hosty, kteří ví, jakou zázračnou a nevídanou moc jejich nález má. V první chvíli náramek zachrání malý Alex a právě on se záhy stane rukojmím těch, co neváhají znovu oživit mumii egyptského velekněze Imhotepa a riskovat i zánik celé civilizace.
Popis filmu:
V roce 3067 před naším letopočtem se král Štír pokusil dobýt svět. Když neuspěl, ocitl se s posledními zbytky své armády na pokraji smrti v poušti Am Sher a prodal duši bohu Anubidovi výměnou za záchranu. Bůh ho vyslyšel a poslal mu armádu, udělal si však z krále svého otroka. Nyní se píše rok 1933. V Hamunaptře, Městě mrtvých, řídí kurátor Britského muzea Haffez a tajemná kráska Meela vykopávky. Zatímco se jim podaří nalézt Knihu mrtvých, Knihu živých a také mumii velekněze Imhotepa, manželé Rick a Evy O'Connellovi naleznou v hrobce krále Štíra truhlici s Anubidovým náramkem. V poslední chvíli se jim podaří uniknout zkáze podzemí a společně se svým osmiletým synkem Alexem, který na ně čekal venku, se vrátí do Londýna.
Evy tvrdí, že se náramek vztahuje k legendě, podle níž jednou za pět tisíc let ožije Anubidovo vojsko, a podle egyptského kalendáře je právě rok Štíra. Zatímco se Evy hádá s Rickem, nasadí si Alex náramek. Má podivné vize a později už nedokáže náramek sundat. Vzápětí do domu vrhnou Haffezovi muži vedení obrovským černochem Lock Nahem. Ti se v boji zmocní truhlice a unesou Evy. Podle Ardetha Baye, vůdce tajného společenství, které střeží Město mrtvých, spustil Alex náramkem řetězovou reakci, která povede k obživnutí krále Štíra a Anubidovy armády. Rick s přáteli vniknou do Britského muzea, kde právě Haffez oživil Imhotepovu mumii.
Podaří se jim zachránit Evy, kterou chtěla obětovat bohům Meely, ve skutečnosti převtělená Imhotepova milenka Ank-Su-Namon. Při následné honičce se však Imhotepovy nestvůry zmocní Alexe, který je má dovést do oázy Am Sher. Rick, Evy, její brat Jonathan a Ardeth Bay spěchají do Káhiry, aby chlapce zachránili a současně zastavili pokus ovládnout s pomocí Anubidovy armády svět. V Egyptě je však čeká spousta nebezpečných nástrah, od Imhotepem vytvořené vodní stěny, přes přízraky pygmejských bojovníků až po povstalou Anubidovu armádu. Dokáží všechny překážky překonat, porazit Imhotepa a jeho přisluhovače i krále Štíra a mohutnou armádu nemrtvých?
O natáčení:
MUMIE SE VRACÍ POZNÁMKY O FILMU VĚDĚL JSEM, ŽE MÁM PŘED SEBOU FANTASTICKÝ SCÉNÁŘ
říká výtvarník filmu ALLAN CAMERON

Zkušený britský návrhář Allan Cameron pracoval už s režisérem a scenáristou Stephenem Sommersem na několika projektech, k nimž patří Kniha džunglí (1994) a samozřejmě i "Mumie". "Neměl jsem vůbec žádné pochybnosti o práci na pokračování tohoto filmu. Naopak. Už práce na "Mumii" byla inspirativní a těšil jsem se na další projekt s režisérem Stephenem Sommersem. Pochopil jsem, že hodlá vytvořit ještě zajímavější a lepší film než byl ten předchozí. Jakmile jsme se začali radit o podrobnostech spolupráce a lokalitách, kde by se mělo natáčet, byl jsem si jist, že je to opravdu velmi zajímavý scénář a pro mne fantastická možnost spolupráce.

Tehdy ještě Sommers nevěděl, nakolik bude chtít natáčet na saharské poušti a jaká část se bude točit v Anglii - to bylo zatím otázkou toho, jak se celý plán vyvine. Tehdy, myslím, režisér plánoval realizovat větší část filmu v Anglii. A fakt, že bychom eventuelně natáčeli skoro polovinu filmu v Maroku, pro mne nepředstavoval žádný problém. Výtvarný záměr se totiž nikterak nelišil, ať bychom byli točili v Maroku, Jordánsku, Anglii, nebo někde jinde.

Ve filmu byla řada scén, které vyžadovaly různé formy transportu: od interiéru londýnského autobusu, vzducholodi, vlaku z roku 1930 až k železniční stanici, jaká existovala v centru Káhiry. Byla to pro mne příležitost, prokázat své schopnosti. Nejobtížnější částí filmu byl pokus, natáčet neuvěřitelné akční scény v dvoupatrovém autobusu, který se řítil ulicemi Londýna. Může se to zdát jednoduché, ale vtěsnat celý natáčecí štáb s kamerami, osvětlovači a zvukaři do tohoto interiéru a vytvořit podmínky, aby se daly odstraňovat stěny, sedadla, strop a konečně sestavit věechny tyto scény dohromady tak, jak bylo zapotřebí - to vyžadovalo opravdu důkladnou přípravu. Když se budete dívat na film, budete autobus považovat za normální, avšak museli jsme změnit i jeho proporce, také k vůli našemu hlavnímu představiteli. Brendan Fraser je velký a mohutný muž a v běžném dvoupatrovém autobuse by se musel hrbit, což by v akcích nepůsobilo dobře.

Vzducholoď byla naším totálním vynálezem. Prostudovali jsme různé balony a vzducholodi a nakonec jsme vytvořili tu, kterou vidíte ve filmu; pod balonem je zavěšena stará rybářská loďka, kterou jsme objevili v Egyptě. Myslím, že to celé vypadá velmi bizarně a komicky. Dalším úkolem bylo vytvořit zlatou pyramidu. Natáčeli jsme ji na dvou různých místech. Zkonstruovali jsme dolní sekci v prostorách britského studia Pinewood a horní sekci poblíž Bovingdonského letiště. V obou případech byl prostor vybaven technikou k provedení computeroých vizuálních efektů, které podpořily dramatický děj.

Dalším důležitým prostorem ve filmu je jeskyně krále Škorpiona. Byla vyhloubena následovníky krále Škorpiona před asi 3 000 lety v usazeninách lávy. Hrdinové filmu se k ní dostávají tunely, pustými podzemními prostory a sestupují k ní po ohromném schodišti. Předpokládal jsem zde přítomnost pravěkých živlů, páry a ohně a hlubokých rozsedlin. Faraonův palác je dalším barvitým filmovým prostředím. Scénář je situován do 30. let, ale zde jsou vracečky do pravěkého Egypta a právě tady, ve Faraonově paláci, se odehrává důležitá scéna, kdy spolu bojují dvě vysoce postavené ženy (Rachel Weiszová a Patricia Velasquezová).- Tuto scénu jsem situoval do zlatého paláce starého Egypta. Režisér Sommers ladil celou sekvenci do teplých, zlatavých barev písku.

Ve filmu jsou také rozličné egyptské chrámy. Nejobtížnější bylo zachycení chrámu v Karnaku. Zápletka vyžadovala železnici, která by vedla Karnakem a umožnila našim hrdinům sledovat padouchy až do chrámu. Zde ale není žádná trať a dnešní Karnak je ve středu města. Ani ve 30. letech zde nebyla cesta, byl tu všude jen písek, který sahal až k Nilu. Takže po prozkoumání Karnaku jsme postavili určitou část pro natáčení a zbytek jsme vytvořili za pomoci computerů. Byl to obtížný realizační problém."

Allan Cameron vystudoval Royal College of Art v Londýně, poté pracoval deset let jako výtvarník v televizi, než se stal samostatným výtvarným návrhářem filmů a reklam. Už jako televizní výtvarník získal cenu Britské Akademie, za návrhy k filmu "Edward and Mrs. Simpson", Prix Italia za "The Naked Civil Servant" a Cenu Emmy za film "Rivalové Sherlocka Holmese."

Dosud spolupracoval jako výtvarník na více než 200 televizních programů a inscenací, na více než 200 reklamách a spolupracuje i Britskou radou a vládou v Keňi. Po bondovském filmu "Zítřek neumírá" vypracoval velkolepý výtvarný koncept pro film "Mumie" a nyní i pokračování "Mumie se vrací".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 28. ledna 2007 v 12:48 | Reagovat

Je to dobrej film,ale sou i lepší.

2 vlkodlak vlkodlak | 30. března 2007 v 22:33 | Reagovat

mas pravdu jsou i lepsi filmi

3 iva cechmeisterova iva cechmeisterova | E-mail | 14. dubna 2007 v 11:36 | Reagovat

ahoj imhotepe ses dobrej ale na konci te lituji. kdiz se na tebe divam tak se mi libis vic jako  mumie. kdybys tak mohl prijit za mnou. drz se ma lasko. iva mam cerny vlasy svetle zeleny oci. nechod s tou anck-su-namun nepomohla ti kdybych tam  byla ja rozbila bych ji tu jeji hnusnou hubu. drz se lasko iva

4 kikinka kikinka | 15. dubna 2007 v 20:02 | Reagovat

Ahoj já jsem vyděla mumie se vrací i jedničku je to dobrý ale v kině bych to vydět nechtěla.Protože to tam více prožíváte

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama