Harry Potter a Ohnivý pohár 1/4

20. srpna 2006 v 16:08 | pansyy |  obsah 4
Harry Potter a Ohnivý pohár
Pronásledován nočními můrami, díky nimž ho jizva bolí hůř než obvykle, Harry s povděkem uniká znepokojivým snům a s kamarády Ronem a Hermionou navštíví mistrovství světa ve famfrpálu. Oblohu nad tábořištěm famfrpálových fanoušků však rozzáří zlověstný úkaz - Znamení zla, podpis černokněžníka lorda Voldemorta. Vyčarovali je jeho přívrženci, Smrtijedi, kteří se na veřejnosti neodvažují ukázat už od Voldemortova zmizení před třinácti lety - oné noci, kdy zavraždil Harryho rodiče. Harry touží po návratu do bezpečných zdí školy čar a kouzel v Bradavicích, kde ho může ochránit profesor Brumbál. Letos bude ale všechno trochu jinak. Brumbál oznamuje, že Bradavice budou pořádat Turnaj tří kouzelníků, jednu z nejpozoruhodnějších a nejriskantnějších čarovných soutěží kouzelnického světa. Z každé ze tří největších a nejprestižnějších kouzelnických škol bude vybráno po jednom šampiónovi, který bude plnit řadu životu nebezpečných úkolů a snažit se získat nesmírně ceněný Pohár tří kouzelníků. Studenti Bradavic užasle sledují, jak do Velké síně přicházejí elegantní dívky z akademie v Krásnohůlkách a zasmušilí chlapci ze školy v Kruvalu, a bez dechu čekají na výběr svých šampiónů ...
Popis filmu:
Čtvrtý rok: Šampióni a výzvy
Na Harryho Pottera, který se čtvrtým rokem vrací do bradavické školy čar a kouzel čekají jak nanejvýš radostné, tak obtížné časy. To vše ve čtvrtém filmu Harry Potter a Ohnivý pohár, stejnojmenné adaptaci románu z populární série o Harry Potterovi z pera J.K. Rowlingové. V tomto dílu musí Harry soutěžit v nebezpečném mezinárodním turnaji, kde se utká se svými staršími a zkušenějšími kolegy. Čeká ho však konfrontace s jeho největším nepřítelem, Lordem Voldemortem, který je rozhodnut použít veškeré své síly, aby s Harrym jednou provždy skoncoval. Tato drásavá skutečnost bledne pouze ve srovnání s Harryho nejhlubším strachem z toho, že si bude muset najít někoho, kdo by jej doprovázel na tradiční Vánoční ples v Bradavicích. Školní rok také přinese významné změny do života Harryho nejlepších přátel, Rona a Hermiony, kteří si konečně připustí, že vůči sobě chovají silné city. Paralelně s tím, jak mladí čelí náporům hormonálních bouří, rozkvétá květ romantiky i mezi dospělými, rej jisker poletuje i mezi Harryho důvěrníkem Hagridem a Madam Maxime, ředitelkou Akademie kouzel v Krásnohůlkách.

"Tento díl byl největší výzvou ze všech čtyř filmů," říká David Heyman, producent filmové série Harry Potter. "Hledali jsme někoho, kdo by byl schopen natočit temný a napínavý thriller, řídit akční sekvence a zároveň být intuitivní a citlivý vůči přirozeným úzkostem, kterými trpí teenageři. Musíte se podívat na různorodé filmy jako jsou Tanec s cizincem, Krycí jméno: Donnie Brasco, Čtyři svatby a jeden pohřeb, abyste docenili, že je jen nemnoho tak talentovaných a nadaných režisérů jako je Mike Newell." "Pro mě je podstatou tohoto příběhu thriller," říká Newell. "Jsou tu úžasné proměny nálad, jen si vezměte ten posun od Turnaje tří kouzelníků po humor a zároveň hoře na Vánočním plesu v Bradavicích, ale tím, co tento příběh žene kupředu, je thriller, ve kterém se do hry dostává cosi, co chce Harryho uchvátit a jen on sám má sílu, aby s tím něco udělal." Na počátku příběhu se ohlašuje nebezpečí _ Harry se utkává s děsivou noční můrou, která mu na čele způsobí smutně proslulou svítící jizvu, která mu způsobuje urputnou bolest.
Bolest při mistrovství světa ve famfrpálu přeroste v děs, který jej zbavuje odvahy, neboť zlovolní přívrženci Lorda Voldemorta, Smrtijedi, ozáří noční nebe Znamením zla, čímž po třinácti letech od jeho zmizení dávají opět vědět o svém vůdci. Ani ctihodný ředitel školy v Bradavicích, Brumbál, nechápe, co tyto tajemné události znamenají. Ve snaze upevnit kontakty mezi třemi největšími evropskými čarodějnickými školami Brumbál oznámí, že Bradavice budou hostit Turnaj tří kouzelníků, napínavé utkání, při němž se na rok do Bradavic dostanou studenti a učitelé ze zbývajících dvou škol. "Brumbál se pokouší připravit svět čarodějů na temné časy, které jsou za dveřmi," říká Heyman. "Toto jeho gesto zároveň podtrhuje hlavní téma celého filmu, kterým je, že se musíte naučit vycházet s lidmi, kteří se od vás liší. Pokud jsou dobří, nezáleží na tom, odkud jsou." Vzhledem k nebezpečí disciplín vydává Barty Skrk, ředitel odboru pro mezinárodní kouzelnickou spolupráci, vyhlášení, které do sedmnácti let věku zamezuje účast v klání, což čtrnáctiletému Harrymu a jeho přátelům dělá čáru přes rozpočet. Když kouzelný Ohnivý pohár vybere po jednom šampiónovi z každé školy, překvapí, že zazní i jméno čtvrtého účastníka: Harryho Pottera.

Navzdory Harryho nesouhlasu, je rozhodnutí Ohnivého poháru závazné a on nemůže jinak, než se zúčastnit vysilujícího Turnaje, kde jsou mu soky studenti mnohem starší a zkušenější v čarodějných dovednostech. "Na Harrym se mi líbí, že není hrdinou v klasickém slova smyslu, takový ten hrdinný Superman, který všechno zvládne," říká Daniel Radcliffe, který při přípravě na roli na Newellův popud sledoval thrillery jako Na sever severozápadní linkou. "Harry je zranitelný. Má strach. I když mu v okolí tolik lidí pomáhá, myslím, že by nejraději svou roli opustil a celou tu "hrdinskou záležitost" ukončil. Jenže v okamžiku, kdy Pohár ohlásí jeho jméno, dostává se do záře reflektorů. Nejenže se musí s podezřívavostí a kritikou, které se na něj valí ze všech stran, ale ví také, že on své jméno do Poháru nedal, takže to musel být někdo jiný." Když se Harry obrátí na svého důvěryhodného učitele, aby u něj našel vedení a ochranu, zjišťuje, že sám Brumbál se marně snaží přijít na smysl oněch tajemných událostí. "Harryho svět je naprosto otřesen," říká Radcliffe.
"Poprvé v životě nevidí Harry svého učitele Brumbála jako takřka vševědoucího, ale jako starého muže, který je dávno za vrcholem svých schopností, což je pro něj velmi nepříjemné zjištění. Někdo nebo něco se vetřelo do Bradavic a chce se k Harrymu dostat, jenže Brumbál neví, o koho se jedná, odkud pochází, natož jak ho zastavit." "Brumbál už nevládne situaci a to jej děsí," říká Michael Gambon, který se podruhé ujímá role respektovaného učitele (poprvé v Harry Potter a vězeň z Azkabanu). Na svých bedrech nese enormní zátěž, neboť má na starosti bezpečí a dobro všech studentů. A když do Bradavic pronikne zlo, najednou neví, jak se ho zbavit." Brumbál správně tuší, že ať už do Poháru strčil Harryho jméno kdokoliv, nechtěl, aby turnaj vyhrál. Proto požádá Alastora "Pošuka" Moodyho, nového bradavického učitele předmětu "obrana proti černé magii", aby svým vysoce citlivým okem na mladého čaroděje dohlédl, než zjistí pravý smysl oněch zlověstných událostí." Moody je ve skutečnosti legendární Bystrozor, nebo též lovec černokněžníků, který má na svém kontě polovinu osazenstva azkabanských cel, plných Voldemortových stoupenců.

Leč roky boje se zlem v předních liniích si vybraly svou daň. Věčně vyděšený a paranoidní Moody bezmezně důvěřuje svému kouzelnému vševidoucímu oku, které mu pomáhá v boji se zlem, jež se podle něj plíží z každého stínu. "Moody je takový pistolník s kouzelnou hůlkou," říká Brendan Gleeson, všestranný herec, který je známý díky svým rolím ve snímcích jako Statečné srdce, Návrat do Cold Mountain, Troja a Gangy New Yorku. "Je někým, kdo se ponořil do lovu démonů zběhnuvších od pravé stezky do té míry, že se jedním z nich stal. Když jsme se poprvé setkali, abychom si prošli kontury postavy, navrhl Mike Newell, že hlavním rysem Moodyho postavy budou velká duševní zranění. Postava vytváří velmi zajímavý dramatický oblouk _ přichází do Bradavic jako bojovník rozpálený mnohými souboji a roste v někoho, komu se děti učí věřit."
Jakkoli má na čele vypálen cejch neuctivosti a hrubě se projevující lásky, která studenty děsí a vyvolává kritiku jejich zámožných rodičů, má Moodyho šílenství svůj význam. "Tato postava mě zaujala tím," říká Gleeson zamyšleně, "že mi připomíná některé z mých dávných učitelů. Nemá čas na to, aby se z knížek učil bontonu a krasomluvě. Chce těm mladým mužům a ženám ukázat, čemu vlastně čelí. Zlo existuje a oni by měli vědět s čím mají tu čest. Nepotrpí si na protekci, protože se domnívá, že je to je nepřipraví na skutečný svět. "Moody je komplikovanou postavou, která je výzvou," říká Heyman. "Brendan do ní rovným dílem vnesl krutost i humor, takže jeho postava je jak děsivě impozantní tak roztomilá." K tomu režisér Newell, který s Gleesonem spolupracoval již v roce 1992 na rodinném dobrodružství Cesta na západ dodává: "Zřídkakdy najdete herce Brendanovy hloubky a kalibru. Možná to samé platí v odlehčené formě pro všechny Iry, ale na Brendanovi je něco, co je mimořádně barbarské i nevinné, takže tahle role plná hrotů a hran mu perfektně sedla."

Moodyho vyndavací oko vzniklo pod dohledem supervizora oddělení na mechanická monstra Nicka Dudmana a supervizora vizuálních efektů Jimmy Mitchella. "To oko se stalo samostatnou postavou," říká Newell, "a abych vám nezkazil celou tu krásnou iluzi, která je obestírá, raději vám neřeknu, jak vlastně vzniklo." Návrhářka kostýmů Jany Temime se při návrhu Moodyho černého kabátu inspirovala spaghetti westerny _ omlácený kožený kabát s pláštěm a přezkami, který vypadá stejně obnošeně jako jeho majitel. "Moody je bojovník. Nemá žádný dům, natož domov. Doslova žije ve svém kabátu," říká Temime. "Měli jsme tu tým lidí, kterým trvalo týden, než kabátu dali náležitou patinu, díky které zestárl o celá léta." Moody se pokouší Harryho chránit před tajemnými silami, které ohrožují jeho život, ale tento teenager se musí utkat i s nepřátelskými silami jiného druhu: bulvární reportérkou Ritou Komárkovou. Komárková je stejně bezskrupulózní jako vtíravá a nezastaví se před ničím, aby její nactiutrhačské drby v novinových sloupcích měly co největší čtenost.
"Rita píše o tom, co lidé chtějí slyšet a nebo o tom, co je přinutí číst," říká mezinárodně uznávaná herečka Miranda Richardson, jejíž role sahá od Hodin, přes Ospalou díru a Enchanted April až po Newellův hit z roku 1985 Tanec s cizincem. "Udělá cokoliv, aby příběh, jehož vyznění si už předem napsala v hlavě, dostala na papír. Čím je nebezpečí na papíře větší, tím je vzrušenější. Myšlenka náhlé smrti či možného zranění je pro ni motorem." "Rita je sice vypočítavá a drsná, ale má i jisté kouzlo a proto se dostane přesně tam, kam potřebuje," osvětluje Newell. "Miranda je velmi nadaná herečka. Má skvělý smysl pro komické načasování a zároveň je schopna zahrát persónu, která je skutečnou hrozbou." Komárková zasáhne i do osobního života Hermiony. "Je absolutně příšerná!" křičí Emma Watson. "Rita má na Hermionu od začátku spadeno. Upozorňuje Hermionu na všechny tajnosti, které o sobě před světem skrývá _ jako například to, že je knihomol a šprt a přesně tak to dělala profesorka Trelawneyová ve třetím filmu. Není tedy žádným překvapením, že novinářčino výstřední oblečení je přesně takové, jaká je i uvnitř.

"Rita cítí, že je její povinností, aby byla pro každou příležitost náležitě oblečená, a také říci pravdu, tak jak ji vidí ona svému čtenářstvu," říká Richardson. " A co se týká oblečení, vidí se jako jediná veřejná osoba, která má dobrý vkus." Jany Temime vypráví o návrzích oděvů pro Ritu Komárkovou: "Inspirovala mě 80. léta. Výrazné barvy a naškrobené oděvy přesně odpovídají typu příběhů, o které má zájem. Když například účastníci Turnaje stojí před první náročnou disciplínou _ draky _ je oblečená do šatů, jež jsou z látky, která vypadá jako hadí kůže pokrytá šupinami. Když navštíví utkání, kde se mají účastníci potápět, není divu, že její kostým je jedovatě zelený. Harry se nechce nechat znejistět jak Moodyho neortodoxními způsoby, tak záludnými pomluvami Rity Komárkové, neboť se blíží jeho nevyhnutelná konfrontace s Lordem Voldemortem, černokněžníkem, který stojí za úmrtím jeho rodičů. O Voldemortovi se ve světě čarodějů mluví s bázní v hlase jako o "Vy-víte-kdo", neboť ten, kdo se za tímto souslovím skrývá, je krutý, nelidský a bez slitování. Harry je jediným člověkem, který kdy přežil prokletí Pánem zla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama