Gladiátor

22. srpna 2006 v 19:14 | pansyy |  Gladiátor
Gladiátor
Velkolepá freska ze starověkého Říma.
Generál Maximus přivedl římské legie znovu ke slavnému vítězství a teď už jen čeká na ženu a syna, aby se společně mohli vrátit domů a zapomenout na válku. Smrt císaře Marka Aurelia změní nejen plány na návrat, ale i na zbytek života. Žárlivý následník trůnu Commodus vydá rozkaz k popravě generála i jeho rodiny a jen Maximovi se podaří zachránit holý život. Jako otrok je pak vycvičen pro gladiátorské hry. Úspěchy v aréně přivedou někdejšího generála zpět do Říma. Jenže teď už mu nejde jen o vítězství nad protivníkem v nelítostném boji, ale o pomstu na císaři Commodovi. Je si vědom, že existuje jen jediná síla mocnější než císařova a tou je moc římského lidu.
Popis filmu:
Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy se v čele římských legií postaral o konečné vítězství nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení starý a nemocný císař Marcus Aurelius, se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou. Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Jediné po čem touží, je klidný život ve venkovské vile po boku manželky a syna. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho zabije a zmocní se vlády. Maximus se však novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům však najde vypálený a manželku i syna brutálně zavražděné.
Vyčerpán žalem i zraněním, které utrpěl v boji se svými strážci, omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Jako otrok je prodán kočovné gladiátorské skupině patřící bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Nezáleží mu na životě a nebojí se smrti, po které se, jak věří, setká s rodinou, ale je odhodlán ji nejprve pomstít. Zatímco v provinčních arénách procházejí vítězně prvními zápasy, Commodus se vrací do Říma. Dostane se do sporu se senátory a chce senát rozpustit. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry. K Římu směřuje o Proximova gladiátorská společnost. Starý muž radí Maximovi, aby si vždy získal přízeň publika a dokonce mu daruje svůj pancíř.
Ve scéně z dobývání Kartága stojí Maximova skupina proti velké přesile. Maximus však zorganizuje obranu po vzoru legií a gladiátoři pod jeho vedením zvítězí. Císař donutí maskovaného Maxima odhalit svou totožnost. Ten přede všemi císaře obviní, zuřící vládce mu však musí na přání davu darovat život. Lucille, která v obavách o život svého malého synka Luciuse, připravuje s několika senátory spiknutí proti Commodovi, požádá Maxima o pomoc. Muž nejprve odmítne, ale pak přislíbí, že když mu spiklenci pomohou uprchnout přivede legie, které budou stát za ním. Spiknutí je však prozrazeno a spiklenci zatčeni. Commodus oznámí Maximovi, že se s ním utká v aréně, aby dokázal svou odvahu, přitom však gladiátora v cele zraní, aby ho oslabil.
O tvůrcích:
Ridley Scott:
Britský režisér Ridley Scott, který již po léta pracuje ve Spojených státech, na sebe upozornil na sklonku 70. let svým originálním debutem SOUPEŘI, oceněným na MFF v Cannes. Do jeho režijní filmografie ovšem patří i žánrově zcela odlišné snímky jakými jsou např. VETŔELEC, BLADE RUNNER, NÉKDO MÉ HLÍDÁ či THELMA A LOUISE, chceme-li připomenout alespoň některé. I historickým velkofilmem GLADIÁTOR Ridley Scott znovu potvrzuje, že je nejen mimořádně talentovaným, ale i naprosto všestranným filmařem.

O natáčení:
Římský gladiátor stojí uprostřed obrovského kolose. Dívá se na císaře a očekává jeho rozhodnutí, protože ten má v rukou jeho život či smrt. Císařův palec je natažen, jeho výraz je neoblomný. Zdá se, že je odhodlán pokynout gladiátorovi, aby zabil svého poraženého soka. Scéna zachycená na plátně Jean-Leona Geromea, malíře minulého století, nese název "Palce dolů". A právě tento obraz podnítil tvůrčí fantazii režiséra Ridley Scotta, který se postavil do čela realizačního týmu rozsáhlého projektu, jímž film Gladiátor bezesporu je. Výkonný producent a zástupce DreamWorksPictures Walter Parkes, společně s producentem Douglasem Wickem ukázali Scottovi reprodukci obrazu dříve, než mu předali filmový scénář, jehož autory jsouDavid Franzoni, John Logan a William Nichols. "Walter přišel do mé kanceláře a na stůl položil jakýsi obraz. Z tohoto výjevu na mě celou svou velkolepostí promluvila sláva a hanebnost Římského impéria. To už jsem věděl, že jsem polapen," vzpomíná Ridley Scott.

Walter Parkes jeho slova doplnil :"Zhruba před dvěma lety za mnou přišel David Franzoni s návrhem, abychom natočili film odehrávající se ve starověkém Římě. Začali jsme skutečně intenzivně studovat onu vzdálenou dobu, abychom zjistili, že epicentrem tehdejší kultury, i když to dnes může znít až nevěrohodně, byla aréna. Právě to, co se dělo v ní a kolem ní, podmiňovalo pokrok v nejrůznějších oblastech lidské činnosti tehdejšího života. Měnilo architekturu, práci s kovy, vodovodní a zavlažovací systémy a to je jen zlomek výčtu. Čím více jsme se dovídali, tím více jsme byli přesvědčeni o tom, že aréna by byla úžasným místem pro náš filmový příběh. Na základě této syrové představy jsme začali uvažovat o našem budoucím hrdinovi, který by byl pro diváky co nejpřitažlivějším průvodcem tímto ohromujícím prostředím. "Když byl literární scénář hotov, uvědomili jsme si, že nebude snadné najít tvůrce, který dokáže plasticky sdělit vlastní příběh tak, aby nebyl zastíněn dobou a prostředím, v nichž se odehrává a nestal se tak jen velkolepou podívanou. Ridley Scott byl od počátku horkým kandidátem na našem seznamu".

"Vládci často využívali zábavy pro rozptýlení svých zneužívaných občanů. Chléb a hry, tak znělo heslo tyranů. Gladiátorské hry patřily právě mezi nejžádanější rozptýlení. Náš příběh poukazuje na to, že vzešel-li hrdina z krveprolití v aréně, jeho popularita mu dávala nesmírnou moc. Stal-li se někdo opravdovým vítězem lidu, pak mohl nahánět strach i největšímu tyranovi," poznamenává Scott, který se pustil do realizačních příprav se skutečným nadšením. Byl si však vědom, že historický velkofilm je v jeho režijní filmografii zcela novým žánrem, který navíc současná generace filmových diváků téměř nezná. "Spartakus byl natočen před čtyřiceti lety," uvádí režisér. "Ben Hur ještě dříve. Staly se součástí mého filmového mládí. Pak jsem si ovšem pomyslel že na sklonku nového tisíciletí možná nadešel ideální čas, abychom opět vrátili do epochy, která zřejmě byla nejvýznamnějším obdobím posledních dvou tisíciletí, ne-li celé až dosud zaznamenané historie - vrchol a počátek úpadku největší vojenské a politické moci, jakou svět kdy poznal." VOJÁCI, VLÁDCI A SENÁTOŘI Filmovým tvůrcům bylo jasné, že volba herce pro roli Maxima - nejprve generála, poté gladiátora ohrožujícího, svoji popularitou moc císaře - je klíčem k úspěchu celého projektu. "Maximus je duší a hnacím motorem filmu," svěřuje Wick. "Bylo rozhodující nalézt herce, schopného přesvědčivě interpretovat posedlou zuřivost tohoto velikého bojovníka, ale zároveň mu dodat charakterové rysy silného muže pevných zásad. Jméno Russell Crowe se na vrchol seznamu dostalo poměrně rychle. Jeho síla, důstojnost a herecké mistrovství, s nimiž přistupuje ke každému svěřenému úkolu, si nás získaly."

Role Maxima, kterou Russell Crowe ve filmu ztvárňuje, se zcela liší od jeho předchozí, ve snímku The Insider: Muž, který věděl příliš mnoho. "Z břichatého muže středního věku se změnil na gladiátora, to není špatné," vtipkuje Scott a dodává: "Jinými slovy je to skutečný herec. Russell má tajuplný způsob, jak proniknout k podstatě své role. Kromě toho je přirozeně tělesně velmi zdatný, což bylo ideální kombinací pro ztvárnění této postavy."

I Russel Crowe chápal Gladiátora jako výzvu a navíc jako jedinečnou šanci ke spolupráci s režisérem, kterého již dlouho obdivuje. "Je tomu už dávno, co se natáčel film na podobné téma. Je to fascinující období. Co všechno jen Římská říše dosáhla a přitom, přičemž její absolutní brutalita lidi dodnes fascinuje. Film byl pro mne také jedinečnou šancí setkat se při práci s Ridley Scottem, jedním ze skvělých filmových tvůrců současnosti, a hrát postavu, procházející tak složitou a pozoruhodnou cestou," řekl herec. "Je generálem v armádě a divák se s ním seznámí v okamžiku, kdy již tři roky žije odloučen od své rodiny. Cítí uspokojení, že splnil svoji povinnost, ale války už má až nad hlavu. Nepřeje si nic jiného, než vrátit se domů, ke svým nejbližším. Jeho plány změní smrt vládce, kterého miloval a oddaně sloužil. Velký generál je po jeho smrti zajat a prodán do otroctví jako gladiátor. - Nepatrná změna životního stylu," usmívá se Crowe. "Byl vojákem, který bojoval za čest a slávu Říma, nyní je však nucen vraždit. Chvíli žije jen představou své zuřivé pomsty na Commodovi, ale po čase znovu začne vnímat život kolem sebe a dobu, do níž patří, byť i ve zcela jiných podmínkách. Je zkrátka dobrým mužem."

Commodus se stal římským císařem po smrti Marka Aurelia. Pro vlastní příběh bylo důležité, aby především v něm postava Maxima nalezla důstojného protivníka, i když je to diametrálně odlišný typ člověka. Filmaři jeho roli svěřili osobitému Joaquinu Phoenixovi. Ridley Scott se s Phoenixem setkal na filmu Clay Pigeons, kde ovšem působil jen jako výkonný producent.. "Když jsme mu roli nabídli, byl upřimně překvapený," řekl režisér. "Možná není po fyzické stránce tím ideálním typem, jaký by si mnozí pro tuto roli představovali, ale dokáže velmi přesně vystihnout charakterovou spletitost a rozporuplnost mladičkého, zkorumpovaného vládce. Podařilo se mu odkrýt Commodovu zranitelnost, která jde ovšem ruku v ruce s jeho absolutní nemilosrdností."

"Po prvním přečtení scénáře a při pohledu na jména tvůrčího týmu a hereckého obsazení, které ještě nebyly kompletní, jsem cítil, že se jedná o mimořádně slibný a zajímavý projekt. Po rozmluvě s Ridleyem jsem navíc pochopil, že nepůjde jen o úžasnou podívanou, ale zároveň o velice silný příběh ústřední postavy," poznamenává Phoenix. "Seznamovat a poznávat povahu Commoda je pro herce ohromně zajímavé," přemítá Phoenix. "Myslím, že nejvýstižněji ho lze charakterizovat jako rozmazlené dítě. Je mu devatenáct let, ale má k dispozici neuvěřitelnou ví moc. Stojí teprve na prahu dospělosti a je v citovém rozpoložení, odpovídajícím jeho věku. Zůstal však sám, bez dohledu a není nikdo, kdo by mu pomohl spravovat tak nedozírnou moc.. Chvíli je smutný a zranitelný, vzápětí by kolem sebe vrhal meče. Zoufale touží, aby byl lidmi milován, ale ironií osudu se gladiátorské hry, které zavádí, aby získal lásku svého lidu, obrací proti němu a přináší mu až do Říma pomstu. Nejbližší osobou je jeho sestra Lucilla, ztvárněná Connie Nielsenovou. "Strávili jsme mnoho času nad hledáním odpovídající představitelky této role," vzpomíná producent Branko Lustig. "Když jsme viděli Connie, věděli jsme, že máme tu pravou. Zdálo se mi, jako bych se díval na Sophii Lorenovou ve filmu Pád Římské říše. Je úžasná herečka a ještě k tomu má přesně takové vystupování, jaké jsme od Lucilly žádali."

"Scénář si mě zcela získal," přiznává Nielsová. "Obsahuje úžasné momenty. Odehrává se v jedinečném prostředí, nabízí velké bitvy, ale navíc nesmírně zajímavý příběh. Je niterný, doslova vás vtáhne do intimních vztahů mezi lidmi a na nich má právě Lucilla nezanedbatelný podíl. Je spoutána ambicemi svého bratra a zároveň se nedokáže vzepřít vůli Maxima, protože v minulosti mezi nimi bylo citové pouto."

"Je zajímavé, že právě do vztahu Maxima a Lucillu vkládáme největší objem historických faktů, aniž bychom příliš rozkrývali jejich osobní propojení," vysvětluje Scott. "Tušíme, že ti dva si byli v minulosti víc než blízcí, ale nevysvětlujeme, proč dnes stojí každý na jiném břehu. Skutečná pravda o tom, co se mezi nimi odehrálo, však zůstává utajena."

Connie Nielsenovou na roli Lucilly navíc zaujala i schopnost a odhodlání ovlivňovat dění kolem sebe."Žije sice v době, kdy ženy neměly žádné slovo, alespoň oficiálně," dodává herecká představitelka, "ale Lucilla je dcerou svého otce. Byla vychována uprostřed politického intikaření, takže drží pevně v rukou své zbraně a je schopná použít je kdykoli k tomu, aby přežila. Ví, že účel světí prostředky. Chtěla by svého bratra morálně usměrňovat, ale on jí k tomu dává jen minimální prostor a tak se často musí spokojit jen s drobnými pletichami a úskoky. Svého bratra nesporně miluje, ale zároveň z něj má i strach. Nejvíc se obává moci, kterou má nad jejím synem Luciem."

Herecké obsazení filmu Gladiátor zahrnuje i několik respektovaných veteránů divadelních jevišt a filmového plátna. Například Richard Harris v roli císaře Marka Aurelia, který si teprve s odstupem uvědomuje své otcovské chyby, ale je už příliš pozdě na to, aby mohl zachránit svou říši od tragédie. Dále třeba Derek Jacobi v roli senátora Graccha, odhalujícího zkorumpovanost Commodovy vlády, či Oliver Reed jako trenér gladiátorů Proximo.

"Tito herci pochází z generace, která zažila natáčení dnes již klasických historických velkofilmů doslova z první ruky. Obzvlášť Richard," říká Scott. "Možnost pracovat s nimi byla skutečně vzrušující, a o to zajímavější bylo vracet se s nimi k tomuto žánru."

Obdiv byl oboustranný. "Pro herce je dar pracovat s režisérem, jakým je Ridley Scott. Je pánem svého talentu a profesionálních schopností," říká Harris. "Navíc to pro mne byla vynikající role. Mám rád takové ty sebezkoumavé postavy. Marcus je muž , prožívající krizi a zápasící s démony. Byl učencem a filozofem, ale z dvaceti let své vlády plných šestnáct strávil proléváním krve v bitvách se vznešeným cílem rozšířit svoji říši. Teď, když se blíží jeho konec chápe, že svůj život vlastně promarnil."

Oliver Reed ztělesnil v Gladiátorovi Proxima, muže schopného Maximovi objevit i lepší stránky jeho nového postavení. Vždyt právě zdatný gladiátor má schopnost získat srdce davů. Navíc se v Proximově táboře někdejší generál setká s Jubou a mezi oběma se rodí pevné přátelství. Djimon Hounsou hrající Jubu o své postavě říká: "Juba ví, že být gladiátorem znamená zabít, nebo být zabit. Je velice zdatným bojovníkem, což mu umožňuje přežít fyzicky, Juba však ví, jak zůstat na živu i psychicky a duchovně. Je stále se svými blízkými a věří, že na něj čekají. Schopnost najít svobodu mysli i v naprosté nesvobodě je hodnota, o kterou se chce s Maximem podělit."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama