Doba ledová 2 - obleva 1/2

22. srpna 2006 v 19:12 | pansyy |  Doba ledová 2 - Obleva
Doba ledová 2 - Obleva
A chládek je fuč.
Ve filmu Doba ledová 2 - Obleva se vracejí naši hrdinové z prostředí pod bodem mrazu: chlupatý mamut Manny, lenochod Sid, šavlozubý tygr Diego a prehistorická kryso/veverka, věčná smolařka Kryserka. Naše trojice hrdinů stále drží pospolu a užívá si výhody světa, který je ve stavu tání. Žijí v primitivní verzi vodního parku, nabité vodními skluzavkami, bazény s vlnami a spoustou zvířat užívajících si sluníčka. Manny kolem sebe vidí rodiny držící pohromadě a cítí se připraven založit svou rodinu. Nikdo ale v okolí nezahlédnul jiného mamuta celou věčnost, Manny se obává, že může být posledním žijícím mamutem. Potom ale potká Ellie. Dobré na tom je, že Manny potkal poslední samici mamuta na světě. Špatné na tom je, že Ellie má problémy ohledně pochopení své identity, což klade na Mannyho mnoho neobyčejných nároků. Naštěstí má Sida a Diega, kteří mu pomáhají projít očistcem namlouvání. Jakoby nebylo dost těžké snažit si získat přízeň Ellie, ta má ještě jako přívažek dva bratry z rodu vačic, Crashe a Eddieho, párek troufalých rošťáků. Jsou to dva nafoukaní, uvřískaní průšviháři. K dobru je jim nutno přičíst, že mají Ellie opravdu rádi a chovají se k ní velmi ochranářsky. Díky tomu je jim jejich mimořádně frackovité chování odpouštěno. Jak tání pokračuje, naši hrdinové rychle pochopí, že oteplování má jednu zásadní nevýhodu: ohromnou, hrozivou povodeň ...
O filmu:
Když se v roce 2002 objevila v kinech chytrá a nápaditá komedie Doba ledová, její vyvážená kombinace akce, dobrodružství, humoru i citů ihned zaujala diváky i filmovou kritiku. Všichni si zamilovali především její čtyři hlavní postavy - z nichž tři kupodivu utvořily rodinu, zatímco čtvrtá se vydala na celoživotní strastiplnou cestu za svým milovaným ořechem.

"Úspěch filmu pramenil z velké části z toho, že si publikum tak oblíbilo jeho postavy," říká vedoucí výroby Christopher Meledandri, který je také prezidentem Twentieth Century Fox Animation. "S Mannym, Sidem a Diegem je pojilo citové pouto a Scrat je pokaždé dokázal rozesmát."

Už předtím, než Doba ledová oslavila obrovský celosvětový úspěch v kinech a na DVD, věděli Meledandri, Carlos Saldanha, Chris Wedge (režisér prvního filmu) a producentka Lori Forte, že potenciál postav tohoto příběhu nebyl zdaleka vyčerpán. V žádném případě nechtěli usnout na vavřínech a měli v plánu natočit pokračování, které by bylo ještě zábavnější, rozmanitější a vizuálně zajímavější než původní film. Novou základní myšlenku - že se budou hrdinové tentokrát pohybovat v tajícím světě - bylo možné realizovat díky technologickým pokrokům společnosti Blue Sky Studios, která má na kontě původní Dobu ledovou, animovaný hit Roboti a tento film.
Filmaři, kteří se při stavbě dějové linie rozhodli začít jako již tradičně postavami, museli nejdříve vyřešit základní otázku: kam může směřovat vývoj postav z místa, kde je zanechali na konci prvního filmu? Rozhodli se, že každou z nich v průběhu filmů potká zajímavý vývoj, na kterém buou mít podíl také její kamarádi.

V původním filmu se Manny stále vzpamatovával ze ztráty svých nejbližších. V novém příběhu přemýšlí, zdali se mu vůbec ještě někdy podaří rodinu - nebo lásku - znovu najít. Když pak potká mamutí slečnu Ellie, konečně dostane naději, že se může situace ještě obrátit. Bohužel se to neobejde bez jistých komplikací.

"Miluji postavu Mannyho a hrozně rád jej hraji," říká Ray Romano, který mu propůjčil hlas v původním znění. "Je to bručoun s velkým komplexem méněcennosti a na povrchu působí drsně. Ale pod tím vším je láskyplný a hodný - teda aspoň na mamuta."

Zatímco Manny usiluje o navázání romantického vztahu, Sid, který byl v první Době ledové terčem všech vtipů a nikdo jej nebral vážně, hledá respekt a úctu - a vypadá to, že se mu to tentokrát podaří. To Diego má úplně jiné starosti - dravý tygr se zuby ostrými jako šavle zjistí, že má strach z vody, což je vzhledem k rychle tajícímu okolí poměrně problematické. "Diego, který byl v Době ledové predátorem, nyní do této výstřední rodinky dokolane zapadá," říká Saldanha. "Sidovi se podaří odhalit jeho velký problém - strach z vody."
Zřejmě nejproblematičtější bylo vymyslet novou dějovou linii pro Scrata - prehistorickou kryso-veverku, která se v průběhu celého prvního filmu zuřivě honila za zjevně nepolapitelným žaludem. Přestože jeho úloha v Době ledové byla spíše epizodní, obrovská popularita, kterou získal ihned po zveřejnění teaseru na první film, inspiroval filmaře k tomu, aby mu tentokrát dali mnohem větší prostor.

Přestože jeho hlavní a jedinou motivací zůstává onen prokletý žalud, tentokrát dostal do vínku nové charakterové vlastnosti, aby působil tak vtipně a svěže jako v prvním filmu. "Scrat se stále honí za tím žaludem, ale jeho postoje a projevy frustrace se mění. Je teď více začleněn do příběhu, což je pro něj velký krok kupředu," říká Meledandri.

"Scrat připomíná člověka, který tančí před všemi ostatními lidmi pouze ve slipech. Permanentně jej pronásleduje smůla," říká režisér původního filmu Chris Wedge, který také nadaboval všechny Scratovy hrdelní projevy. "Publikum se ihned naladilo na jeho vlnu, protože každý podvědomě soucítí s outsiderem. V druhém pokračování jsme jeho postavu mnohem více rozvinuli, takže očekáváme, že reakce budou ještě nadšenější."
Jakmile filmaři vyřešili vývoj v povahách a motivacích postav, přišel čas pustit se do vymýšlení nového světa, v němž se tento příběh odehrává: tající doby ledové. Zatímco většina scén původního filmu se odehrávala v popředí zasněžených hor a ledových plání, v novém, roztávajícím světě bylo dostatek prostoru i pro jiné, tepleji působící druhy prostředí. "Bylo důležité, aby vizuální stránka připomínala první film, ale zároveň působila dostatečně odlišně a svěže," říká Lori Forte. "Roztávající svět je velkým krokem kupředu, kterým můžeme publiku připravit úplně nový zážitek. Měli jsme k dispozici měnící se krajinu, která se pro postavy stává stále nebezpečnější, což dává ději velký spád."

Vytvoření tajícího prostředí však bylo o poznání složitější - ve srovnání s předchůdcem si vyžádalo dvojnásobné množství efektů. V době mezi natáčením prvního a druhého dílu proběhl v Blue Sky Studios také obrovský pokrok v animaci srsti a vody. "Diváci si možná technologických pokroků v jednotlivých aspektech na první pohled nevšimnou, ale pocítí je - bude jim připadat, jako by si na postavy mohli sáhnout," říká Meledandri.
O postavách:
Na konci Doby ledové vytvořili Manny, Sid a Diego poměrně nesourodou, ale úzce spjatou rodinu. V tomto pokračování se setkají s novými postavami, díky nimž se tato rodina může ještě rozrůst.

Manny, kterého stále ničí pomyšlení na to, že je posledním mamutem na celé zemi, náhle potká Ellie - svůj ženský protějšek. Zdá se, že nic nestojí cestě v tomu, aby se zrodila velká láska, ale jeden malý problém tady přece jen je - Ellie má drobné potíže s identitou a považuje sebe sama sa vačici. "Nemohli se přece potkat a ihned se do sebe zamilovat," říká Lori Forte. "Čím více komplikací jim v tom brání, tím legračnější to je."

Aby se Ellie odlišila od Mannyho a působila dostatečně žensky, dalí ji filmaři do vínku kulatější tvary, drobnější tělo, veselý účes a světlejší, do červena laděnou barvu srsti. Saldanha se svým týmem vytvořili silnou fyzickou vazbu mezi Mannyho lakonickým stylem a nadšenou povahou Ellie.

"Dokud Manny nepotká Ellie, myslí si, že je tím úplně posledním mamutem na světě," říká Queen Latifah, která Ellie v původní jazykové verzi nadabovala. "Společně mohou zachránit svůj druh před vymřením, ale Ellie si musí nejdříve uvědomit, kým ve skutečnosti je."
S Ellie putují dva její "bratři", vačice Crash a Eddie. Oba jsou střelení a šílení, ale jejich láska a starostlivost vůči drahé sestře je okouzlující, místy až dojemná.

Animaci Crashe a Eddieho si režisér obzvláště užil, protože tyto dvě postavy jsou velmi fyzicky obratné a od Mannyho, Sida a Diega se docela hodně liší. Jejich ohebnost příspívá k nevázané a ztřeštěné legraci. "Crash a Eddie si rádi vyzkoušejí každý šílený kousek," říká Saldanha. "Jejich ztřeštěnosti nemají žádné hranice, což dává režisérovi i animátorům spoustu prostoru a kreativních možností."

Hlavním postavám filmu zdatně sekundují různorodé záporné postavy. Pásovec Rychlý Tony je zručný podvodníček, který varuje všechna zvířata z údolí před nadcházející potopou - a při té příležitosti se z toho snaží vytřískat maximum. "Má obrovskou energii a žádné skrupule - působí jako hyperaktivní prodejce ojetých aut. Snaží se využít ve svůj prospěch úplně všeho, klidně i hrozící katastrofy," říká moderátor populární televizní show Jay Leno, který mu propůjčil hlas v původním dabingu.
O poznání hrůznějším nepřítelem je Sup holomek. Okřídlený predátor vnímá hrozící potopu jako jedinečnou příležitost - každé zvíře z údolí se může brzy stát potenciální potravou! Ani on však není tak nebezpečný jako Vápeňák a Požerák, dva pravěcí ještěři, kteří se poté, co je obleva osvobodí ze zajetí ledu, vydají naše hrdiny lovit. Vápeňák- tvor podobný krokodýlovi s dlouhým rypákem - ani Požerák, který je něčím mezi zabijáckou velrybou a tyrannosaurem rexem, ve filmu nemluví, což dává jejich nezastavitelné touze ještě hrůznější podobu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama