Bratři Grimm 2/2

31. srpna 2006 v 18:56 | pansyy |  The Brothers Grimm
O obsazení
Charismatický pár bratří Grimmů: Matt Damon a Heath Ledger jako Will a jakob
Kletba bratří Grimmů začíná samotnými bratry - komickými a nepřekonatelnými. Jeden je tvrdohlavý, důvtipný, obratný umělec, který se snaží žít v drsných časech Německa po obsazení Napoleonskou armádou. Druhý je snílek, který stále věří v záhadné báje a šťastnou náhodu. Víra obou bratrů projdou zkouškou. Aby Terry Gilliam dokonale oživil jejich dobrodružství hledal dva herce, o kterých doufal, že ho překvapí v každém okamžiku.

"Matt a Heath byli pro mne samozřejmě srdcem tohoto filmu," vysvětluje Gilliam, "ale nejdříve jsem si myslel, že Matt by mohl hrát Jakea, protože je neobyčejně introvertní a citlivý herec, a Heath by hrál Willa, protože je obvykle obsazován do rolí přímočarých hrdinů. Ale pak přišel Matt na naše první setkání a řekl, že chce hrát Willa. Ze začátku jsem si tím nebyl jistý, ale pak ke mne přišel Heath a řekl 'No, já bych chtěl hrát Jakea.' A pak mi došlo, že to byla naprosto správná věc, protože rád obsazuji herce do rolí, které pro ně nejsou zrovna typické, a rád obracím věci naruby. A fungovalo to, protože oba jsou ve svých rolích velmi překvapiví a je to něco, co jste od žádného z nich ještě neviděli." Gilliam pokračuje: "Nikdy jsem neviděl někoho pracovat tak tvrdě, jako Matta, aby se stal postavou tak rozdílnou od toho, kým sám skutečně je, a tak rozdílnou od postav, které kdy hrál. Jeho celkové chování je naprosto odlišné a já doufám, že diváci na to budou reagovat se stejným nadšením, jako jsem reagoval já. A Heath je někdo, koho je svět zvyklý vídat spíše jako hrdinu, ale zde vidíte, že má v sobě i jinou silnou, tichou stránku, která je úchvatná. Stejně jako Matt jednoduše nepřestal, dokud se nevžil pořádně do své role. Oba byli skvělí."

Matt Damon skočil po možnosti pracovat s Gilliamem. "Myslím, že každý herec chce pracovat s Terrym, on je tak vizuálně kreativní a tak zapálený do všeho, co dělá," říká Matt. "A když se vám navrch dostane do rukou tak neuvěřitelný materiál, jako je Kletba bratří Grimmů, je do dar z nebe. Považoval jsme to za velmi temné a velmi zábavné a vůbec to nepřipomínalo něco, co jsem dělal před tím. Je to pohádka, samozřejmě, ale má také prvky výpravného filmu, akčně-dobrodružného, hororu, komedie a dokonce i romance."

Literární postava Willa Grimma, chytrého a cynického podvodníka, který není připraven na svět, ve kterém se pohádky stávají realitou, Damona okamžitě zaujala. "Will je v oblasti vyprávění pohádek kvůli finanční odměně a slávě," uvádí Damon. "Myslí si, že v tom musí být nějaký podvod a je pouze na jeho bratrovi, aby ho přiměl pochopit, že na světě existují věci, které se nedají vysvětlit, které jsou jednoduše a skutečně kouzelné." Matta také zaujal bratrský vztah mezi Willem a Jakem, který je napsán tak, jak to mezi bratry skutečně funguje. Aby zpečetili mezi sebou toto nepopsatelné bratrské pouto, trávili Damon a Ledger společně spoustu času. Damon k tomu uvádí: "Zkrátka jsem trávili hodně hodin povídáním a vysedáváním u piva - na konci dne - protože je to věc, která vytváří skutečný pocit bratrství."

Ačkoliv Damon četl hodně o životě a dobách skutečných bratří Grimmů, aby se připravil na film, brzy zjistil, že jeho postava byla odlišná od historické postavy Wilhelma. "Skuteční bratři Grimmové byli úžasní němečtí vědci a neuvěřitelní vlastenci, kteří sbírali příběhy, takže Němci mohli být skutečně pyšní na jejich národní historii a nemuseli věřit, že to bylo barbarské, jak jim bylo vždy předhazováno," poznamenává. "Byli to skutečně neuvěřitelní lidé, kteří byli celkem vlivní v mnoha směrech - a společně pracovali až do konce života. Ale jejich autobiografie je samozřejmě zcela odlišná od tohoto dobrodružství. Tento film to bere z více zábavného a odlehčeného hlediska a dostal se více k podstatě pohádek, které tak proslavili."

Stejně jako Damon byl Heath Ledger okamžitě okouzlen možností spolupracovat s Gilliamem. "Vždycky jsem věřil, že má brilantní nápady," říká herec. "Povznesl tento projekt do zcela odlišné úrovně a nadchnul nás - každého, kdo byl zapojen do tohoto filmu… Všichni to cítili jako nový, zvláštní a zábavný projekt." Zvláště pro Ledgera bylo postava Jacoba Grimma nová a odlišná - vypravěč, který zjistí, že ty zakleté světy, ve které vždy tajně věřil, skutečně existují. "Tato role byla pro mne příležitostí "vyskočit ze své kůže"," říká Ledger. "Je to komická role a Terry mi dal dárek tím, že mi umožnil se cítil pohodlně a dostatečně volně, abych šel do extrémů a skutečně vyjádřil sám sebe. Užíval jsem si to." K okamžitému bratrskému vztahu s Mattem uvádí: "Je to velice osobní proces, když se během chvíle máte stát něčím bratrem." "Vyzkoušeli jsme několik různých způsobů, jak se naladit na stejnou notu, jak se usmívat a smát stejně. Pozorovali jsme povahu a pohyby jeden druhého, abychom je měli podobné. Ale záměrem vždycky bylo mít několik stejných a hodně rozdílných vlastností - jak bratři často mívají."

Pro ostatní herce udávali Damon s Ledgerem tón filmu. Jonathan Pryce říká: "Matt a Heath na nás všechny skutečně zapůsobili, byli svým rolí tak odevzdaní a spolu pracovali skvěle. Přinesli do tohoto již tak divoce kreativního světa ohromnou energii a všechny nás tím inspirovali."

Kolem Willa a Jacoba Grimmových je na jejich cestě směs pozoruhodných postav - od politických panáků přes úchvatné venkovské zálesáky až k hrůzostrašným zlým čarodějnicím - pro které Gilliam shromáždil hvězdný tým složený z nejtalentovanějších divadelních i filmových herců. Po nezapomenutelných rolích v Brazil a Dobrodružství Barona Prášila se držitel dvou cen Tony Award, Jonatha Pryce, opět spojil s Terry Gilliamem. Ve filmu hraje roli generála Delatombe, francouzského guvernéra, který obsadil německý venkov, kde bratři Grimmovi nabízí svůj falešný obchod s lovem démonů a zaříkadly.

Poté, co si přečetl scénář Kletby bratří Grimmů, byl Pryce přesvědčen, že tento příběh byl perfektním teritoriem pro Gilliama. "Myslím, že každý, kdo četl tento scénář, cítil, že tento film je Terry Gilliamovi vlastní …" říká Pryce. "Film byl zaplněn nadživotními obrazy, které umí Terry vytvořit, ale také byl pro něj trochu neobvyklý, protože je v něm hodně čistého, fantastického dobrodružství ..."

Pryce popisuje svoji postavu tím, že má v životě čtyři hlavní zájmy: "Delatombe se vyžívá v potlačování a zdolávání lidí a ve vyhledávání velmi dobrého jídla," směje se. "A pak si samozřejmě brousí zuby na ty hnusné Grimmy - a to nás vede do všech těch neuvěřitelných a neočekávaných dobrodružství." Delatombe má po svém boku také jednoho velice neobvyklého partnera - směšně a nemotorně ohavného lokaje, který pochází z Parmy, Itálie: Cavaldiho. Cavaldiho hraje Peter Stormare. Stormare vyrůstal ve své rodné Skandinávii s pohádkami bratří Grimmů a věděl přesně, že Terry Gilliam by je dokázal oživit jako nikdo jiný. "Skutečné pohádky bratří Grimmů mají v sobě temnotu a zlo, které milujeme, ale zároveň se jich bojíme, a nikdo je zatím nedokázal zachytit na filmovém plátně. Terry má v sobě ten černým břitký a duchaplný humor Monty-Pythonů a když ho spojíte dohromady s příběhy Grimmů, je to úžasná kombinace," říká. "Věděl jsem, že bude skutečně fascinující se dostat do tohoto světa, a role Cavaldiho je perfektní." Stormare pokračuje: "Zvláště se mi líbilo, že ten příběh je o tom, jak jsou lidé lapeni a chyceni příběhy, které vypráví, jejich vlastními mýty a legendami."

"Cavaldi je ohromná postava, protože má všechny ty prvky skutečných lidí. Není úplně zlý a není rozhodně ani dobrý," uvádí herec. "Dokáže být zábavný, dojemný, záhadný a surový. Terry ho popsal jako démona, který trýzní a inspiruje bratry Grimmovi na jejich průzkumu."

Stormareův výkon, jako Cavaldiho, byl velkou inspirací pro Matta Damona. "Cavaldi je velmi zábavná postava," říká. "Má v sobě hodně z tohoto žádaného italského umělce, ale také má v sobě hodně strachu. On je někdo, kdo je zároveň veselý a nebezpečný - a Peter zvládnul tuto kombinaci naprosto dokonale." Terry Gilliam dodává: "Cavaldi je ničema, ale on je ten druh vtipného ničemy a nakonec se ukáže, že je ve skutečnosti i velmi hrdinský. Záměrem nebylo ho udělat příliš šprýmařským, pak by nebyl dostatečně děsivý, ale také jsme ho nechtěli udělat příliš odporným, pak by nebyl zábavný. Peterovi se tato příležitost líbila. On je hovorný, efektní a fantastický. A společně s Jonathanem Prycem hráli úžasně." Kletba bratří Grimmů také představuje omračující romantickou krásku, které nelze odolat, a věčně zlou kouzelnici, kterou je třeba porazit. Úchvatnou místní zálesačku Angeliku hraje mladá britská herečka, Lena Heady, zatímco 500 let starou Zrcadlovou královnu ztvárnila mezinárodní herecká hvězda, Monica Bellucci.

Terry Gilliam byl zvláště zaujat postavou Angeliky, svůdné samotářky a ženy, která předběhla dobu. "V mnoha směrech je takovou první rovnoprávnou ženou ve vesnici. Žádná žena před tím nikdy z vesnice neodešla a ona nejen že odešla, ale ona šla do města studovat na univerzitu. Ona je lapena mezi tyto dva světy - na jedné straně slouží pro praktickou realitu a na straně druhé je přesvědčena, že žije ve světě, který je naprosto a nepopiratelně zakletý," vysvětluje Gilliam. "Herečka, která tuto postavu hraje, musí být nejen krásná, ale také tvrdá a nezávislá - a Lena jí dodává ohromnou sílu. Také je to velmi fyzicky náročná postava, protože jezdí na koni, střílí z luku a musí mít kolem sebe tu auru zvláštní, mystické ženy, která odmítá hrát podle pravidel bratří Grimmů."

Lena Heady si zamilovala tento druh ženy. "Je to důvtipná venkovská dívka a myslí si, že Will a Jacob jsou dva blázni z města, kteří věří, že si mohou vtrhnout se svými naučenými způsoby a rozbalit na lidi ten svůj nadpřirozený obchod," vysvětluje Lena. "Ale pak se všechno zbortí." Mezitím Angelika nebezpečně kličkuje mezi oběma bratry, kteří začínají podléhat její kráse. Ačkoliv je její postava skeptická k oběma bratrům, nemohla být Lena Heady šťastnější, když dostala šanci se zapojit do milostného trojúhelníku s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem. "Oni jsou naprosto skvělí a já byla velmi šťastná," směje se Lena. Nejvíce se však Heady líbila možnost jít až za hranice běžné reality. "Je to prostě tak skvělé mít možnost vstoupit do světa, ve který jste věřili, když jste byli malí," říká. "Četla jsme pohádky bratří Grimmů, když jsem byla dítě, takže je to naprosto úžasné, když jsem se najednou dostala do nich. A ten způsob, jak to Terry Gilliam a celý štáb všechno vytvořili, je něco, jak byste si představoval sen, teď však jasnější a zábavnější a dokonce i strašidelnější."

V jedné z nejkouzelnějších rolí ze všech se objevila Monica Bellucci jako Zrcadlová královna, 500 let stará, nesmrtelná panovnice, která se nezastaví před ničím, aby si udržela svoji věčnou krásu. Bellucci nemohla odolat jak filmu, tak ani této roli. "Jsem velikým fanouškem Terryho Gilliama a miluji všechny jeho filmy," říká. "Ze všeho nejvíce se mi líbí, že se to odehrávalo v kouzelném světě strašidel, čarodějnic a zlých královen."

Bellucci se nebála ponořit do těch nejtemnějších stránek její role. "V roli zlé královny jsem cítila ohromné množství jemných nuancí. Nechtěla jsem ji hrát příliš jednoduše - jako zlou - ale raději jako někoho, jehož osud byl trochu smutný. Chce žít navěky, ale stárne a je vyčerpaná - je v ní něco tragického a to je ta část, která mne na ní zaujala."

Bellucci zjistila, že její postava má mnoho skutečných prvků, navzdory jejím kouzelným vlastnostem. "Myslím, že mnoho žen by bylo schopno okamžitě použít kouzlo, které by jim zajistilo věčné mládí a krásu," říká. "Myslím, že je to jedna z těch úžasných věcí na příbězích bratří Grimmů - něco, co je úžasné na představivosti, skrz kterou můžete nejlépe vidět realitu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama