5. element / Pátý element

23. srpna 2006 v 19:42 | pansyy |  5. element
5. element / Pátý element
Bruce Willis musí nalézt za pomoci krásné mimozešťanky Milly Jovovich pátý element, který by spojil čtyři živly a tím odvrátil vesmírnou zkázu. Tím pátým elementem je... láska.
Popis filmu:
Aby mohl být svět zachráněn před Absolutním zlem, musí se mu postavit nadpozemská bytost s pomocí newyorského taxikáře Bruce Willise.
Jednou za pět tisíc let dostává šanci získat nadvládu Absolutní zlo, kterého se obávají všechny civilizace vesmíru. Ta šance má přijít, podle pozemského kalendáře, v roce 2214. A skutečně. V podobě ohnivé koule o rozloze 1200 mil v průměru se objeví v hlubinách vesmíru a zamíří rovnou k Zemi. Nelze ho zničit klasickými metodami, protože každý útok pohltí a vstřebá. Naštěstí je tu prastará civilizace Mondoshawanů, kteří mají k dispozici Pátý element, jedinou zbraň schopnou čelit Absolutnímu zlu. Jejich raketa je však při přistání na Zemi zničena vesmírnými zabijáky Mangalory, kteří pracují pro pozemského magnáta Zorga, který je pro svou zvrácenou povahu vybrán jako zástupce absolutního zla na Zemi.
Záchranný tým zachrání z trosek část těla, které bylo pátým elementem. Vědci pod vedením profesora Mactilburgha torzo úspěšně regenerují a zjistí, že záchranou pro zemi by měla být půvabná dívka jménem Leeloo Minai Lekarariba Laminai Tchai Ekbat De Sebat. Absolutní zlo se s pomocí svého přisluhovače Zorga snaží zmocnit kamenů, které symbolizují čtyři elementy (voda, oheň, země, vzduch) a iniciující ten pátý. Ty však z bezpečnostní důvodů nebyly převáženy stejnou lodí jako Leeloo. Dívka uprchne z laboratoře a po skoku z mrakodrapu přistane v taxíku Korbena Dallase, bývalého vesmírného pilota, který má spoustu potíží nejen s policií, ale také sám se sebou. Na její prosbu ji Korben po divoké honičce s policií odveze ke knězi Vitu Corneliovi, který je strážcem tajemství na Zemi.
Ten podle božského jazyka a tetování pochopí, že jde o Nejvyšší bytost neboli Pátý element. Zatímco Korben nemá nic lepšího na práci, než se do dívky zamilovat, dozví se od ní Vito, že kameny přepravuje kurýr, který je bude čekat na planetě Fhloston. Sem se vypraví jak Korben, ale také Vito s Leeloo a pochopitelně také Zorg s Mangalory. Přestože během střetnutí, ke kterému dojde na palubě lodi Fhloston Paradise, je smrtelně zraněn kurýr Mondoshawanů, operní diva Plavalaguna, a také těžce zraněna Leeloo, Zorgovi se opět nepodaří získat kameny. Ty má Korben, který s Leeloo spěchá do egyptského chrámu, aby podle přesně daného rituálu oživil magické kameny, které mají aktivovat skrytou sílu Pátého elementu. Absolutní zlo je však podle všech informací příliš blízko, aby se to mohlo podařit.
O filmu:
Podle odborníků je "Pátý element" označován jako jeden z největších projektů roku - společně se Spielbergovým pokračováním Jurského parku "Ztracený svět".
Má zřejmě největší rozpočet na speciální efekty ve filmové historii. Natáčelo se
v proslavených studiích Pinewood v Anglii, kde vznikly například filmy "Vetřelec"
a "Blade Runner".O hercích:
Bruce Willis:
Do širšího diváckého podvědomí vstoupil díky seriálům Hart to Hart, Miami Vice a obzvlášť velkou popularitu mu přinesl TV seriál Moonlighting, za který získal v roce 87 cenu Emmy. Před filmovou kamerou debutoval v komedii Blind Date/Schůzka naslepo,1987/.

Gary Oldman:
Původně divadelní herec se po několika TV rolích prosadil ve filmu o legendární skupině Sex Pistols s názvem Sid a Nancy /Syd a Nancy, 1986/.

Milla Jovovich:
Narodila se v Kyjevě a v mládí začínala jako modelka. Po emigraci celé rodiny se začala věnovat filmu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 enotom enotom | E-mail | 29. listopadu 2006 v 20:49 | Reagovat

hele muzes to uploadnout ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama